Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

D vitamini “koronasavar” ilan edildi

HABER/ABORİ Yeni bir çalışmada, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu ölümlerin önlenmesinde cilt hücrelerinde üretilen D vitamininin rol oynayabileceği belirtildi. Science Alert’ün haberine göre henüz hakem onayından geçmemiş çalışmanın ilk bulgularına göre Avrupa genelindeki Covid-19 ölümleri düşük D vitamini seviyeleriyle ilişkili. East Anglia Üniversitesi’nden ve Kraliçe Elizabeth Hastane Vakfı’ndan araştırmacılar 20 Avrupa ülkesinin vatandaşlarının D vitamini seviyelerini […]

D vitamini “koronasavar” ilan edildi
  • 1 Mayıs 2020 23:58

HABER/ABORİ

Yeni bir çalışmada, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu ölümlerin önlenmesinde cilt hücrelerinde üretilen D vitamininin rol oynayabileceği belirtildi.

Science Alert’ün haberine göre henüz hakem onayından geçmemiş çalışmanın ilk bulgularına göre Avrupa genelindeki Covid-19 ölümleri düşük D vitamini seviyeleriyle ilişkili. East Anglia Üniversitesi’nden ve Kraliçe Elizabeth Hastane Vakfı’ndan araştırmacılar 20 Avrupa ülkesinin vatandaşlarının D vitamini seviyelerini listelemek için mevcut sağlık literatürünü araştırdı ve daha sonra sayıları her bir ülkedeki Covid-19 ölümleriyle karşılaştırdı. Basit bir istatiksel testin veriler arasında epey ikna edici bir ilişki olduğunu gösterdiği aktarıldı. Ortalama vitamin yoğunluğunun altında olan yerlerde SARS-CoV-2 virüsünün daha fazla ölüme neden olduğunun fark edildiği ifade edildi. Araştırmacılar raporlarında, “Covid-19 açısından en savunmasız olan nüfus grubu, aynı zamanda D vitamini eksikliğini en fazla yaşayan grup” ifadelerini kullandı. D vitaminin genel olarak kas zayıflığına karşı vücudun korunmasında, kalp atışının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde oynadığı rolle bilindiği ifade edildi.