Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cumhurbaşkanı açıkladı; çiftçiye “üçlü destek” kredisi geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katılarak çiftçilere yönelik pek çok kredi haberi duyurdu. Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katılım gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 ana başlık altında çiftçilere bir dizi kredi müjdesi vererek, “Tüm bu kredi imkanlarının çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Erdoğan, çiftçilere verilmesi planlanan kredilerin tutarları […]

Cumhurbaşkanı açıkladı; çiftçiye “üçlü destek” kredisi geliyor
  • 6 Ocak 2023 23:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katılarak çiftçilere yönelik pek çok kredi haberi duyurdu.
Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katılım gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 ana başlık altında çiftçilere bir dizi kredi müjdesi vererek, “Tüm bu kredi imkanlarının çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Erdoğan, çiftçilere verilmesi planlanan kredilerin tutarları yükseltilirken faizi düşük tutuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buluşmada gerçekleştirdiği açıklamasında; “Bugün sizlerle hem hasret gidereceğiz, hem de müjdelerimizi paylaşacağız. İnsanoğlu ne kadar beyhude dolaşırsa dolaşsın tek sadık yârinin toprak olduğunu anlayacaktır. Topraktan geldik ve yine toprağa döneceğiz. Sanayi devrimi, teknoloji devrimi insanların günlük hayatını ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın toprak hayat kaynağı olarak önemini koruyor. Toprağımıza sahip çıkmanın onu işleyen çiftçiye sahip çıkmanın gayreti içindeyiz. Gıda, tekstil, kozmetik sanayine kadar bu alanda özellikle tüm yapıları aynı sistemin birer parçası olarak görüyoruz. Zincirinin herhangi bir halkasındaki kopmanın tüm sistemi etkileyeceğini biliyoruz. Ziraat Bankamızın tarım sektörüne yönelik hizmetleri de aynı yelpaze genişliğine sahiptir. Bugün vereceğimiz müjdeler ülkemizin toprak muhafızları çiftçilerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. Çiftçi destek kredisini uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz” dedi. Erdoğan, kredi müjdesinin kişi başına 250.000 TL verilecek faiz oranı yıllık yüzde 9,75 vadesi 36 aya kadar olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci müjdenin tarımsal KOBİ kredisi olduğunu açıkladı. Tarım ürünlerini işleyen KOBİ’leri destekleyecek olan kredi sayesinde nihai malın katma değerinin üreticide kalmasını istediğini aktaran Erdoğan, kredinin üst limiti 15.000.000 TL, devlet tarafından ödenen kısmı dışındaki yıllık faiz oranı yüzde 4,75 olduğunu söyledi. Ayrıca Erdoğan, yatırım kredilerinde 10 yıla, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanabileceğini açıkladı. Süt ve süt ürünleri, meyve dondurma, meyve suyu, salça, reçel, marmelat, zeytin, organik tarım ürünleri gibi birçok başlıktaki işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü başlığın tarım borç transferi kredisi olduğunu açıkladı. Erdoğan; “Bu krediyle başka bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Bankamızda sağlayacağımız uygun şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira olacak kredinin faizi 9,75, vadesi 60 aydır. Tüm bu kredi imkanlarının çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.