Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cumartesi Anneleri, Siyah Tranporter’le kaçırılanların akibetini soracak

HABER/ABORİ Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 744 haftadır her cumartesi açıklama yapan Cumartesi Anneleri 745. haftasında, ‘siyah transporter’ ile kaçırılan ve akıbetleri belli olmayanların akıbetini soracak. Cumartesi Anneleri tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak çoğu Ankara’da olmak üzere insanların kaçırılması iddiaları karşısında derin endişe içindeyiz. 7 ve […]

Cumartesi Anneleri, Siyah Tranporter’le kaçırılanların akibetini soracak
  • 6 Temmuz 2019 02:09

HABER/ABORİ

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 744 haftadır her cumartesi açıklama yapan Cumartesi Anneleri 745. haftasında, ‘siyah transporter’ ile kaçırılan ve akıbetleri belli olmayanların akıbetini soracak.

Cumartesi Anneleri tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak çoğu Ankara’da olmak üzere insanların kaçırılması iddiaları karşısında derin endişe içindeyiz. 7 ve 20 Şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’ten ailelerinin tüm çabalarına rağmen haber alınamıyor. Yaşamlarını tehdit eden koşullar altında kaybolduklarına ilişkin kuvvetli şüphe bulunan bu kişiler, aynı tip siyah Transporter araçlarla ve tanık beyanlarına göre kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırılmışlardır. 745. haftamızda başta Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm yetkililere; “Hukuk kuralları herkese eşit ve adil bir biçimde uygulanmalıdır. Kaçırılan insanların ailelerinin savcılıklara da yansıyan iddiaları ile ilgili yaşamı koruma ve etkili soruşturma yükümlülüğünüzü yerine getirin; Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek nerede? Sorumuza cevap verin!” diyerek buluşacağız. Sizi de “herkes için hukuk, herkes için adalet ”diyen sesimize eşlik etmeye çağırıyoruz” denildi.