Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cezaevlerinde tahliyeler gündemde

HABER/ABORİ AK Parti’nin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle, cezaevlerindeki doluluğun riski artırması nedeniyle siyasi suçlar hariç diğer mahkûmların tahliye edileceğine yönelik bir çalışma yaptığı öğrenildi. Türkiye gazetesinde yer alan Yücel Kayaoğlu imzalı haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam partinin hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldiği, Anayasa Mahkemesi’nin iptal riski ve koronavirüs nedeniyle cezaevilerindeki doluluğun […]

Cezaevlerinde tahliyeler gündemde
  • 20 Mart 2020 19:28

HABER/ABORİ

AK Parti’nin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle, cezaevlerindeki doluluğun riski artırması nedeniyle siyasi suçlar hariç diğer mahkûmların tahliye edileceğine yönelik bir çalışma yaptığı öğrenildi.

Türkiye gazetesinde yer alan Yücel Kayaoğlu imzalı haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam partinin hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldiği, Anayasa Mahkemesi’nin iptal riski ve koronavirüs nedeniyle cezaevilerindeki doluluğun meydana getireceği riskler tartışıldı.

TBMM’ye getirilmesi düşünülen düzenlemenin kanunlaşmasından sonra cezaevlerindeki tahliyelerin başlamasının, virüsün yayılması riskini düşürebileceği gündeme geldi.

Toplantıda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde alınan tedbirler hakkında da bilgi verdiği öğrenildi. Gül, her ay iki bin kişinin cezaevine girdiğini, dışardan gelenlerin virüs bulaştırma riskine karşı, ayrı yerde tutulacaklarını söyledi.

Toplantıda AK Parti kurmayları “İnsanlar aylardır indirim beklentisi içinde. Bir de koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde basınç oluştu. Altı suç kapsam dışı kalırsa, ilk etapta 31 bin kişi tahliye oluyor. Bu yeterli değil. Cezaevlerindeki basıncı düşürmek, rahatlatmak lazım” görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı da dile getirilen görüşleri dinledikten sonra Adalet Bakanı Gül’e, en geç bir hafta içinde durumu ortaya çıkaracak tablo konusunda bir çalışma talimatını verdi.

Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantının ardından, AKP kurmayları infaz indirimi ile ilgili olarak dün bir kez daha toplandı.

Yapılacak düzenlemenin takviminin hızlandırılması kararı alınırken bu kapsamda önümüzdeki hafta içinde infaz paketinin önce muhalefet partilerine sunulması, ardından da Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

AK Parti’de daha önce cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar olmak üzere altı suçun indirim kapması dışına tutulması kararı alınmıştı.

AK Parti’nin hukukçuları, cezaevlerinde şu anda 300 bin civarında hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, bunların yarısının indirim kapsamı dışında tutulan suçlardan ceza alanlardan oluştuğunu dile getirdi. AK Parti kaynakları, siyasiler hariç, diğer suçlarla ilgili bazı cezaların da indirim kapsamına alınması durumunda, cezaevlerindeki kapasitenin düşeceğini ve rahatlama olacağını bildirdi.