Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Diyarbakır çıkarması

HABER/ABORİ Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen ve Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Diyarbakır Borsası Başkanı Engin Yeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından kapıda karşılanan Çanakkale heyeti, daha sonra ziyarete ilişkin istişare toplantısı yaptı. Toplantıya Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Çanakkale İl Vali Yardımcısı ve Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, […]

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Diyarbakır çıkarması
  • 13 Kasım 2019 22:49
  • 28 Nisan 2022 21:55

HABER/ABORİ

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen ve Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Diyarbakır Borsası Başkanı Engin Yeşil ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından kapıda karşılanan Çanakkale heyeti, daha sonra ziyarete ilişkin istişare toplantısı yaptı. Toplantıya Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Çanakkale İl Vali Yardımcısı ve Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Çanakkale Ziraat Odaları Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Başkan Engin Yeşil, Diyarbakır’a yönelik önyargı ve negatif algıların kırılması gerektiğini ifade ederek, “Oysaki ilimiz ve bölgemiz, tüm büyükşehirlerin sahip olduğu huzur ve güven ortamına sahiptir. Bizler Diyarbakır Ticaret Borsası olarak ön yargıların ortadan kalkması için her türlü çaba ve gayreti sarf etmekteyiz. Bu konuda TOBB Başkanımız Mehmet Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. İlimizde düzenlenen akreditasyon çalıştayı ve teknoloji buluşmalarının ardından böylesi ziyaretlerin başlaması ve kentimizi daha yakından görmesi bizleri oldukça mutlu etmektedir. Diyarbakır Ticaret Borsası olarak İlimizi yakından göremeyen herkesi Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış, Mezopotamya ile Anadolu’nun kesiştiği noktada bulunan Diyarbakır’ımızı yakından görmeye davet ediyorum. Ve inanıyorum ki bu tür karşılıklı ziyaretler ile kentimiz Diyarbakır hep güzellikleri ile anılacak ve olumsuz ön yargılar ortadan kalkacaktır” dedi.

DİYARBAKIR’IN İLKLERİNİ SIRALADI

Yeşil, buğdayda Diyarbakır’ın bir milyon 38 bin 26 ton üretim ile Türkiye’de buğday üretiminde 3. sırada olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Pamukta Diyarbakır’ın 244 bin 497 ton kütlü pamuk ile Türkiye üretiminde 4. sırada, mısırda Diyarbakır’ın 217 bin 773 ton ile Türkiye mısır üretiminde 9. sırada, kırmızı mercimekte Diyarbakır’ın 125 bin 216 ton ile Türkiye kırmızı mercimek üretiminde 1. sırada, hayvancılıkta Diyarbakır’da 18 bin 190 baş manda sayısı ile Türkiye’de 2. sırada, 571 bin 272 büyükbaş hayvan sayısı ile Türkiye’de 27. sırada, 1 milyon 834 bin 339 küçükbaş hayvan sayısı ile Türkiye’de 4. sırada yer alıyor.”

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen ise,”İki kurum arasında belki ilk resmi ziyaret oldu. Bundan sonraki süreçte bizde sizi ve bölge iş adamlarını Çanakkale’ye davet ediyoruz. Gelin hep beraber gücümüz yettiği yere kadar iki ilin ekonomisi ile ilgili yapılması gereken sinerjileri birlikte gerçekleştirelim” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale’den gelen heyete Diyarbakır ekonomisi, tarım ve hayvancılığı ile ilgili sunum gerçekleştirildi.