Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bülent Arınç’tan çok önemli açıklamalar: Adalet istiyoruz; Demirtaş ve Kavala tahliye olabilir

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski TBMM başkanı Bülent Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum… Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” dedi. Habertürk’te katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, yargı reformu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adalet istediğini ifade etti. Arınç, şunları söyledi: “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, […]

Bülent Arınç’tan çok önemli açıklamalar: Adalet istiyoruz; Demirtaş ve Kavala tahliye olabilir
  • 20 Kasım 2020 00:03

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski TBMM başkanı Bülent Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum… Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” dedi.

Habertürk’te katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, yargı reformu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adalet istediğini ifade etti. Arınç, şunları söyledi: “Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama ve Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek. Ben Başbakan yardımcısı iken çözüm sürecinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı, bunun da tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldır tutuklu… Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım…. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bunu dedim… Çıkması lazım. Yasalarımızda tutukluluk istisnadır, en azından tedbir olarak tahliye edilmesi lazım, mahkeme sonra ne karar verecekse versin. Ben, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı adaletten yanayız. Biz adil yargılama istiyoruz. Ancak hakimler yanlış yapıyor. Uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür. Onlara Ergenekon davası sürecini hatırlatmak isterim.”