DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Bismil’in köyleri çamur çilesinden kurtuluyor

Son Güncelleme :

11 Haziran 2019 - 22:05

Bismil’in köyleri çamur çilesinden kurtuluyor

HABER/ABORİ

Bismil Belediyesi Eş Başkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, Türkmenhacı, Kazancı ve Sarıtoprak köylerinde yıllardır yaşanan yol sorununu ortadan kaldırıyor. Talimat üzerine çamurlu yolları onaran Fen İşleri Müdürlüğü Ekipleri, parke taşı döşemesine başlayacak.

Bismil Belediyesi, kırsal mahallelerde yol çalışmaları başlattı. Eşbaşkanlar Gülşen Özer ve Orhan Ayaz’ın  Fen İşleri Müdürlüğü’ne verdiği talimat ile Türkmenhacı, Kazancı ve Sarıtoprak köyleri başta olmak üzere uzun zamandır hizmet görmeyen kırsal mahallelerin yolları yenilendi.

Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz, “Uzun yıllar boyunca ihmal edilmiş görmezden gelinmiş köy ve kırsal mahallelerimizin yol ihtiyaçlarını analiz ettik. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda köy yollarımızı daha hızlı bitmesi için mesai saatleri gözetmeksizin çalışmaya başladık” dedi.

“Kırsal mahallelerin merkezdeki mahallelerden farkı kalmayacak” diyen Ayaz, hizmette en çok ihtiyacı olan kırsal mahallelerde çalışmalara başladıklarını ifade etti. Ayaz, şöyle devam etti: “Hizmete ihtiyacı olan köyden başlamak üzere köy yollarımızı çamurdan topraktan kurtarmak için Fen işleri ekibimiz canla başla çalışıyor. Bu tabii ki geçici bir çözüm önümüzdeki aylarda kalıcı çözümler için çalışacağız.  Öncelikle grup yollarında başlamak üzere asfalt olmayan köy yollarını asfaltlama çalışması yapacağız. Daha sonra insanların hayatı daha yoğun geçtiği cami, okul ve taziye evleri gibi yerlere giden yolları taşlarla döşenme çalışmalarımız olacak.”

Türkmenhacı, Kazancı ve Sarıtoprak köyleri başta olmak üzere tüm kırsal mahallelerinde yaşam şartlarının iyileştirilmesi için mahalle içi yollar, bağlantı yolları ve mahalle meydanında berkitme yol yapımı çalışması sürdürülüyor. Köy içi yollarının yanı sıra cami, okul ve taziye evi yol çalışmaları ve stabilize çalışmaları yapıldı.

Muhtar: Köyümüzü birlikte inşa ediyoruz

Yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sarıtoprak Mahalle Muhtarı Burhan Kızılkaya, “20 yıldır köyümüze hiçbir hizmet yapılmadı. 31 Mart yerel seçiminden sonra belediyeye müracaat ettik. Talebimiz doğrultusunda belediye yetkilileri gelip köyümüzü inceledi. İncelemeler neticesinde köyümüzün hizmete muhtaç olduğunu gördüler. Şu an belediyemiz tam teşekkülü araç filosu ve köy halkımızın ile birlikte köyümüzü inşa etmeye çalışıyoruz. Yapılan bu hizmetlerinden dolayı belediye eş başkanlarımıza ve meclis üyelerimize Köy halkı adına teşekkür ederim” dedi.