DOLAR 18,5837 % -0.27
EURO 18,4185 % 0.25
GRAM ALTIN 1.023,57 % -0,17
ÇEYREK A. 1.673,54 % -0,17
BITCOIN 376.888 0.059
SON DAKİKA
hava 33°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

Bismil’de pekmez yapımına başlandı

Son Güncelleme :

15 Eylül 2019 - 0:31

Bismil’de pekmez yapımına başlandı

ŞERİFE DENİZ BULUT/ABORİ

Türkiye’nin en verimli arazilerine sahip yerleşim yerlerinden biri olan Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde hayata geçirilen örnek bir proje meyvesini vermeye başladı. Bismil Belediyesi Eş Başkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, bağ üretiminin yapıldığı 16 dönümlük arazide elde edilen 10 ton yaş üzümden pekmez yapımına başladıklarını ve 1 ton pekmez elde edecekleri söyledi.

Bismil Belediyesi Meclisi, 3 ay önce aldığı kararla ilçede atıl durumda olan belediyeye ait arazinin yoksul ailelere tahsil edilmesi kararlaştırıldı. Bu karar üzerine belediye görevlileri ve muhtarlardan oluşan bir heyet, 50 yoksul aileyi belirlerken, 200 dönümlük arazinin 36 dönümü tarıma açıldı. Tarla sürümü, tohum, damlama sistemi, ulaşım hizmetini belediyenin yaptığı proje kapsamında kadın istihdamına öncelik verildi.

Tarlanın çiftini süren, tohumunu tedarik eden, damlama su sistemini kuran belediye, aileler için kurulan çardaklara da mini buzdolabı tahsis etti. 20 dönümlük araziye domates, biber, patlıcan, fasülye, salatalık, karpuz, kavun, kabak ekildi. Toprağı verimli arazide şimdi hasat başladı.

Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer, bağ üretiminin yapıldığı 16 dönümlük arazide elde edilen 10 ton yaş üzümden pekmez yapımına başladıklarını ve 1 ton pekmez elde edeceklerini söyledi. Söz konusu bağın kurulduğu arazide Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 2004 yılında bir araştırma yaptığını ifade eden Özer, o tarihten itibaren üzüm üretiminin yapıldığını söyledi. Özer, “16 dönümlük bir alanı kapsıyor bu bağ. Bu yıl 10 tonluk bir üretim bekliyoruz. Bu üzümlerin bir kısmı pazarlarda satılacak. Bir kısmı da pekmez çevrilecek. Pekmezin tortusundan da sirke üretimi yapılacak. Bunun için bir sirke atölyesini de kadınlarımız için kuracağız. 1 ton civarında pekmez üretimi bekliyoruz. Ayrıca üzümün sarma yaprakları da salamura şeklinde pazarlarda kadınlar tarafından satışa sunulacak” diye konuştu.

Eşbaşkanlar Orhan Ayaz ve Gülşen Özer, belediye ait bağda toplanan üzümleri önce ezdi, ardından da kurulan kazanlarda kaynattı. 10 ton yaş üzümden 1 ton pekmezin elde edilmesi bekleniyor.