Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Fahrettin Koca, sevindirici gelişmeyi gece yarısı duyurdu

HABER/ABORİ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir gelişmeyi gece yarısı Twitter hesabından duyurdu. Son 10 gündür yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta ve entübe edilen hastadaki artış hızının düşme eğilimine girdiğini ifade eden Koca, “Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta sayısal olarak eksiğe düştü. Yani yüzde 3- […]

Bakan Fahrettin Koca, sevindirici gelişmeyi gece yarısı duyurdu
  • 12 Nisan 2020 02:38

HABER/ABORİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir gelişmeyi gece yarısı Twitter hesabından duyurdu. Son 10 gündür yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta ve entübe edilen hastadaki artış hızının düşme eğilimine girdiğini ifade eden Koca, “Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta sayısal olarak eksiğe düştü. Yani yüzde 3- 3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz” dedi.

Üniversite rektörleri, dekanları ve hastane başhekimleri ile video konferansla toplantı yapan Bakan Koca, toplantıya ilişkin videoyu Twitter hesabından, “Koronavirüs hastalarının tedavi tablosunda bugün yeni bir gelişme var. Türkiye ölçeğinde yoğun bakım toplam hasta sayımız ilk kez azaldı. 6 üniversitemizden bilim insanlarımız aynı kanıda. Bu izlenen tedaviyle, tedbirlerin sonucudur. Tedbirlerle alacağımız sonuç nettir” notuyla paylaştı. Videoda rektör, dekan ve başhekimlere seslenen Koca, “Türkiye’yi diğer ülkelerden farklı olarak gördüğümüz, bunu son bir hafta, 10 gündür daha net görüyorduk. Yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta ve entübe edilen hastadaki artış hızı, düşme eğilimindeydi. Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta sayısal olarak eksiğe düştü. Yani yüzde 3- 3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Bu son derece önemli, her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz” açıklamasında bulundu.