Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bağlar Belediyesi, Karacadağ’ın sönmüş volkanik taşlarını asfalta dönüştürdü

Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediyesi, sönmüş volkanik yanardağ olan Karacadağ’ın eteklerinde çıkan bazalt taşından dönüştürdüğü asfalt ile son iki yılda 148 bin ton  asfaltlama gerçekleştirerek bu taşlardan temizlediği  900 bin metrekarelik alanı tarıma kazandırdı. Halk arasında “Karacadağ madeni” olarak bilinen siyah bazalt taşını önce arazilerden temizleyerek verimli toprakları tarıma elverişli hale getiren Bağlar Belediyesi, ardından da […]

Bağlar Belediyesi, Karacadağ’ın sönmüş volkanik taşlarını asfalta dönüştürdü
  • 2 Mayıs 2021 07:00

Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediyesi, sönmüş volkanik yanardağ olan Karacadağ’ın eteklerinde çıkan bazalt taşından dönüştürdüğü asfalt ile son iki yılda 148 bin ton  asfaltlama gerçekleştirerek bu taşlardan temizlediği  900 bin metrekarelik alanı tarıma kazandırdı.

Halk arasında “Karacadağ madeni” olarak bilinen siyah bazalt taşını önce arazilerden temizleyerek verimli toprakları tarıma elverişli hale getiren Bağlar Belediyesi, ardından da kurmuş olduğu tesiste bu taşları dönüştürerek bölgedeki kırsal yerleşim yerlerinde yaşanan altyapı ve ulaşım sorununu çözdü.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, büyük bir özveri ve emekle bazalt taşını iki yönlü hizmete dönüştürdüklerini ifade ederek, “Bugün elhamdülillah Karacadağ’da daha önce kullanılamayan arazilerde çiftçilerimiz verimli ve bereketli tarım yapıyor. Biz de burada ürettiğimiz asfalt ve diğer yol malzemeleriyle şehrimizin her tarafında harıl harıl hizmet yapıyoruz. İşte hizmet ve milletini sevmek budur” dedi.