DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu: Tüketen değil, üreten bir belediye olduk

Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 1:24

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu: Tüketen değil, üreten bir belediye olduk

KENDİ ASFALTINI ÜRETEN İLK BELEDİYE

Bağlar Belediyesi, Karacadağ eteklerindeki tarım arazilerini temizleyerek elde ettiği tarihi bazalt taşlarını belediye bünyesinde hayata geçirdiği atölye ile sıcak asfalta çevirerek şehir içi ve kırsaldaki yollarda kullanmaya başladı.

 Bağlar Belediyesi, sönmüş volkanik yanardağ olan Karacadağ’ın lavlarından oluşan, bilim insanlarının dünyanın en kaliteli ve uzun ömürlü yapı malzemesi olarak değerlendirdiği bazalt taşından ürettiği asfalt ile yıllar sonra asfaltlanan cadde ve sokaklara konforlu görünüm kazandırdı. Fen işleri Müdürlüğü, asfaltladığı cadde ve sokakların kaldırımlarını, ara sokaklarını ve yaya geçitlerini de parke taşı ile döşeyerek vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırıyor.

Bağlar bölgesinde bulunan Karacadağ’ın doğal zenginliklerini değerlendirerek belediyenin öz kaynakları haline getirdiklerini belirten Belediye Başkan Hüseyin Beyoğlu, “Bugüne kadar değerlendirilmeyen doğal zenginlikleri yatırıma dönüştürerek milletimize hizmet olarak kazandırıyoruz. Türkiyemiz doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin. Her bölgemizin kendine göre zenginlikleri var. Önemli olan yerel yönetimler olarak bunları değerlendirdik. Allah’ın bu bölge için nimeti olan Karacadağ’ımızın yer altı ve yer üstü kaynaklarını millete hizmet olarak sunma gayretindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmişte belediye başkanı olarak İstanbul’da yapmış olduğu değişimi referans alarak Bağlar’da bunu yapmaya çalışıyoruz. Bölgemizin öz kaynağı olan bazalt taşı asfaltı ile her cadde ve sokağımıza dokunuyoruz. Bir yıl önce bugünkü güzel tabloyu hayal etmek zordu. Azimli ve kararlı şekilde çalışarak bu noktaya getirdik. Bir süre sonra şu anki tablonun da çok üstesine ulaşacağız. Her geçen gün biraz daha iyisini düşünüyoruz ve gerçekleştiriyoruz. Kendi tesisimizde yılda 600 bin ton asfalt üreteceğiz. Kaliteli ve uzun ömürlü olan bu asfalt hem Bağlar’ımıza hem Diyarbakır’ımızın tüm ihtiyacını karşılamaya yeter” dedi.

 

 

20 YIL ASFALT GÖRMEYEN YOLLAR YENİLENDİ

Bağlar Belediyesi, 20 yıldır yapılmayan ve vatandaşların çilesi haline gelen kırsal bölgedeki Batı Karakoç Mahallesi’nin yolunu yaparak önemli bir hizmeti hayata geçirdi. Baştan sona kadar yenilenen ve alt yapısı tamamlanan yolun hizmete girmesi bin 500 nüfuslu yerleşim yerinde yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü. Mahalleye bağlı Dağsu, Tezharap ve Tokaçlı mezralarının yolları yenilenerek ulaşım için elverişli hale getirildi. Yapılan hizmetten memnun kalan vatandaşlar, Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teşekkür etti.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Diyarbakır Esnaf Ve Sanatkar Odaları Birliği (DESOB) binası ile Gıda Toptancılar Sitesi’nin olduğu alan sıcak asfalt serimi yapılarak modern bir görüntü kazanmaya başladı. Belediyenin çalışması, çevredeki esnaflar ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çalışmalar neticesinde Mevlana Halit Mahallesi, Selahattin Eyyubi Mahallesi, Bağcılar Mahallesi, Hatboyu Caddesi, Yenihal ve Direkhane bölgesindeki yollar da asfaltlandı.

Siyah bazalt taşından asfalt üreten ilk belediye olan Bağlar Belediyesi, geçen yıl hizmete açtığı taş kırma eleme ve asfalt paleti tesislerinde üretmiş olduğu asfalt ile şu ana kadar ilçede 84 bin ton asfaltlama çalışması yaparak uzun yıllar hizmet alamayan bir çok mahalle, cadde ve sokağı hizmetle tanıştırdı. Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “20 yıl sonra ilk kez hizmetle tanışan bölgelerimiz oldu. Hedefimiz vatandaşın yüzde yüz memnuniyet duyacağı hizmet kalitesini yakalamaktır” dedi.

“GÖNÜLLERE DOKUNDUK”

Sosyal belediyecilik, hizmet belediyeciliği ve gönül belediyeciliği kapsamında önemli bir aşama kat ettiklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, 2021 yılında hem yarım kalan projeleri tamamlayacaklarını hem de yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Beyoğlu, “Sosyal, hizmet ve gönül belediyeciliği açısından iyi bir noktaya geldik. Hem hizmet ettik, hem hemşerilerimizle gönül bağı kurduk. 2020 yılında bunu artırarak devam ettirmek istiyoruz. Yerel yönetimlerin görevi siyaset değil hizmet yapmaktır. El ele verelim ve Bağlarımıza birlikte hizmet ederek hak ettiği yere getirelim” dedi. Bağlar’ı AK Parti belediyeciliğinde bölgede model bir ilçe haline getirmek istediklerini vurgulayan Beyoğlu, şunları söyledi: “Bağlar ilçemiz nüfus ve alan bakımından Diyarbakır’ımızın en büyük ilçesidir. Konum olarak Diyarbakır’ın kalbi ve merkezi sayılmaktadır. 450 bine yaklaşan nüfusu ile 36 il’den daha büyük olan ilçemiz ne yazık ki uzun yıllar hizmetten mahrum bırakıldığı için aynı zamanda kentimizin en geri kalmış ilçesi olarak dikkat çekiyor. Gönül belediyeciliği, hizmet belediyeciliği ve sosyal belediyecilik dedik. 100 binden fazla vatandaşımızla gönül dilini kullanarak güçlü bir iletişim kurduk. Gerek belediyenin imkanlarını seferber etmemizde gerekse vatandaşlarımızı ev ve iş yerlerinde ziyaret etmemizde çok ciddi bir bağ oluştu aramızda. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizler için talimat anlamına gelen ‘belediyeler siyaset değil hizmet yapsın’ sözlerini esas alarak ayrım yapmadan milletimizin tüm fertlerine hizmet etmeye gayret ediyoruz. Yine cumhurbaşkanımızın tabiriyle milletimize efendi olmaya değil hizmetkar olmak için çaba gösteriyoruz. Milletimizin emanetine layık olmak için samimiyet ve gayretle mücadele ediyoruz. Rabbim bu yolda bizi mahcup etmesin.”

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ADRESİ: KAYNARTEPE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağlar için kentsel dönüşüm projesini onayladı. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “7 bin insanın yaşadığı alan bundan etkilenecek, 1354 yapı yıkılarak yerlerine yenileri inşa edilecek” dedi.

Bağlar’ın modernize edilmesine ilişkin belediye tarafından hazırlanan kentsel dönüşüm raporu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak resmiyet kazandı. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan bölge ile ilgili Bağlar Belediyesi tarafından hazırlanan yapı kontrol raporunda, yapıların yüzde 85’inin ya ruhsatsız ya da mühendislik hizmeti almadığı görüldü.

2019 yılında yapılan denetimlerde 207 ve 2020 yılında da 285 olmak üzere 492 hasarlı yapı tespit edildi. Belediyenin çalışmalarıyla 318 harabe yapı tespit edilirken, 2019 yılında 24 ve 2020 yılında da 103 olmak üzere 130’unun yıkımı gerçekleştirildi. Madde bağımlılığı olmak üzere zararlı alışkanlıkların meskeni haline gelen yapıların önemli bir bölümü temizlendi.

Belediyenin Yapı Kontrol ve Kaçak Yapı Denetim ekipleri tarafından yapılan denetimlerde 2019 yılında 81 ve 2020 yılında 30 olmak üzere 111 kaçak yapı tespit edilerek işlem uygulandı.

“BAĞLAR HAK ETTİĞİ GÜZELLİĞE KAVUŞACAK”

Kentsel dönüşümün ilk etabı Kaynartepe Mahallesi’nde 7 bin nüfuslu alanda uygulanacak. Bu alandaki 1354 yapı yıkılarak, yenileri inşa edilecek. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, eski Bağlar bölgesinde modern ve gelişmiş bir şehir yapısı oluşturulacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Belediye olarak bu bölgeyi çok önemsiyoruz. Göreve geldikten sonra kentsel dönüşüm için büyük mücadele verdik. Hemen her gün bu mahallelerdeyiz, vatandaşlarımızın arasındayız. Ne var ki bölgenin fiziki yapısı çarpık olduğu için istediğimiz hizmetleri kazandırmakta zorlanıyoruz. Onaylanan projemizle beraber devletimiz tarafından burası ihya edilecek. Çarpık yapılar yıkılarak yerine yolları, parkları, kültürel ve spor alanlarıyla, çocukların oyun yerleriyle modern bir Bağlar gelecek. Tabii bu kolay olmayacak. Belki 5 belki de 10 yılda bitecek ama sonunda Bağlar hak ettiği güzelliğe kavuşacak. 250 bin insanın yaşadığı eski Bağlar’da çocuklar için park alanı yoktu. Dolayısıyla böyle bir yerde elbette ki sıkıntı olur. Bağlar’ın maküs talihini değiştirmek için tüm imkanları seferber eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a halkım adına teşekkür ediyorum.”

Sokak ve caddeleri gezerek ilçe halkını bilgilendiren Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçedeki tanıtım panolarına ilgi çekici ifadelerle afişler astırdı. Tanıtım afişlerinde bu proje ile yerinde dönüşüm modeli uygulanarak ilçenin modernize edileceği ve vatandaşların huzurlu yaşam alanlarına kavuşacağı dile getirildi.

Başkan Beyoğlu’nun göreve geldikten sonra her gün ilçenin cadde ve sokaklarında vatandaşları ziyaret ederek sorunların çözümü için özel bir gayret ortaya koyduğunu dile getiren vatandaşlar ise yerinde dönüşüm modelini sevindirici bulduklarını kaydetti.

TEMİZ ÇEVRE, NEFES ALABİLİR BİR BAĞLAR

 Bağlar Belediyesi, ilçeye adını veren bağ kültürünü yaşatmak ve geliştirmek amacıyla “Bağ Evi” projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 30 bin metrekarelik alanda oluşturulacak projede yöreye özgü üzüm çeşitlerinin yanı sıra dinlenme alanları da yer alacak. Bağcılar Mahallesi Aram Tigran Caddesi üzerinde hayata geçirilecek projede, yöreye ait üzüm çeşitlerinin yanı sıra yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, piknik ve dinlenme alanları olacak.

“DİYARBAKIR’IN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ”

Proje için çalışmaların devam ettiğini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bir buçuk yılda yaratmış oldukları değişimi bu güzel proje ile anlamlı hale getireceklerini söyledi. Beyoğlu, “Allah’a hamd olsun ilçemizde artık huzur ve hizmet var. İlçemizi geliştirmek için kafa yoruyor ve bunun için projeler geliştiriyoruz. Bağ evi projemiz hem üzüm çeşitlerinin yetişeceği bağ evi, hem de oyun ve dinlenme alanlarının yer alacağı park şeklinde olacak. Diyarbakır’ımızın önemli bir kültürünü burada yeniden canlandırmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde projemizi hayata geçireceğiz” dedi.

TESCİLLİ KARACADAĞ PİRİNCİ VE PEYNİRİ ÜRETİLECEK

Karacadağ’dan çıkan bazalt taşından ürettiği dünyanın en kaliteli ve uzun ömürlü sıcak asfaltı ile dikkatleri üzerine çeken Bağlar Belediyesi, bu kez Karacadağ’a ait olan iki önemli tarım ürünü projesini uygulamaya başladı. Arazilerden çıkarılan taşlar asfalta dönüştürülürken, temizlenen arazilerde üretimi yapılacak olan bölgeye ait pirinç ve süt ürünleriyle de tarım ekonomisine katkı sağlanacak.

Belediye, bin dönümlük arazide tescilli Karacadağ pirinci üretip bu çevrede kurulan alanda tescilli Karacadağ peyniri üretimini yapacak. Proje ile hem tarımsal üretime, hem de kadın istihdamına katkı sunulması amaçlanıyor.

“Tüketen değil üreten belediye” düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten Başkan Hüseyin Beyoğlu, pirinç ve süt ürünleri projeleriyle hem belediyeye gelir kaynağı kazandırmayı, hem de istihdama doğrudan katkıda bulunarak kent ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, belediyelerden rutin hizmetlerin dışında gelir getirecek ve ekonomik hayata katkıda bulunacak projeleri hayata geçirmelerini de istediğini belirten Beyoğlu, bu amaçla Karacadağ bölgesine ait yer altı ve yer üstü kaynaklarını değerlendirerek tarıma, ekonomiye ve istihdama katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

KENT İÇİ ORGANİK TARIM İLK MEYVELERİNİ VERDİ

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından geçen yıl başlatılan “Kent İçi Organik Tarım” projesinde yetişen doğal meyveler, ilk üretim olmasının anısına ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ikram edildi. Diyarbakır’ın tescilli ürünü olan karpuzların büyüklüğü 25 kilogramı bulurken, verimli topraklarda yetişen ürünlerin kaliteli olması beğeni topladı. İkinci meyve bahçesi için de önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağı kaydedildi. Projeyi kente kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, kentin uygun ve muhtelif bölgelerinde meyve ve sebze bahçeleri oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Beyoğlu, “Bu projeye başlarken amacımızın Bağlar’ımızı tarihteki misyonuna kavuşturmak olduğunu söylemiştik. Hamd olsun, projenin ilk adımı başarılı oldu. Organik, doğal meyveler yetiştik. Bu verimli topraklarda her ürün yetişebiliyor. Diyarbakır’ımızı, ilçemizi bu güzelliklerle gündeme getirelim. İlk mahsulleri ihtiyaç sahiplerine ikram ettik. Önümüzdeki günlerde ikinci bahçemize başlayacağız inşallah. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve milletimize verdiğimiz bir söz var. Tüm imkanları milletimizin ve ilçemizin hizmeti için değerlendireceğiz” diye konuştu.