Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bafil Talabani yeniden KYB Başkanı seçildi

Irak’ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi Başkanlığına Bafil Talabani yeniden seçildi. KYB’nin 3 gün sürmesi beklenen beşinci kongresi, Süleymaniye kentinde 600 delegenin katılımıyla başladı. Kongreye, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra çok sayıda Iraklı siyasetçi de kaldı. Talabani, tek aday olarak çıktığı kongrede delegelerin çoğunun oyunu […]

Bafil Talabani yeniden KYB Başkanı seçildi
  • 28 Eylül 2023 00:57

Irak’ta, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi Başkanlığına Bafil Talabani yeniden seçildi.

KYB’nin 3 gün sürmesi beklenen beşinci kongresi, Süleymaniye kentinde 600 delegenin katılımıyla başladı. Kongreye, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra çok sayıda Iraklı siyasetçi de kaldı. Talabani, tek aday olarak çıktığı kongrede delegelerin çoğunun oyunu alarak bir kez daha parti başkanlığına seçildi.

Süleymaniye merkezli partinin 21 Aralık 2019’da düzenlenen dördüncü olağan kongresi kapsamında, KYB’nin kurucu lideri Celal Talabani’nin oğlu Bafil Talabani ve yeğeni Lahur Şeyh Cengi’nin eş başkanlar olmasına karar verilmişti. Eş başkanlar arasında yaşanan gerilimin ardından Bafil Talabani, Lahur Şeyh Cengi’yi görevinden alarak partinin başkanı olmuştu.