Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Babacan: Bu ülkede sadece ekonomik kriz yok, Kürt sorunu da var

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ilçe binasının açılışına katılmak için gittiği Van Erciş’te; “Bu ülkede sadece ekonomik krizi yok, Kürt sorunu da var. Ben buradan Erdoğan’a ve Bahçeli’ye sesleniyorum. Ankara’dan oturup Kürt sorunu yok demekle Kürt sorunu bitmiyor” dedi. Çiftçilerin sıkıntısı ve ekonomik sorunlara değinen Babacan, “İlk çözüm planımızın tarım alanında olduğunu açıkladık. Çiftçiye gübre […]

Babacan: Bu ülkede sadece ekonomik kriz yok, Kürt sorunu da var
  • 7 Ağustos 2022 16:33

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ilçe binasının açılışına katılmak için gittiği Van Erciş’te; “Bu ülkede sadece ekonomik krizi yok, Kürt sorunu da var. Ben buradan Erdoğan’a ve Bahçeli’ye sesleniyorum. Ankara’dan oturup Kürt sorunu yok demekle Kürt sorunu bitmiyor” dedi.

Çiftçilerin sıkıntısı ve ekonomik sorunlara değinen Babacan, “İlk çözüm planımızın tarım alanında olduğunu açıkladık. Çiftçiye gübre ve yem ücretinin yarısını biz karşılayacağız. Ülke iyi yönetilmiyor. Merkez bankasının arka kapısından 190 milyar doları gizli saklı sattılar. Ondan sonra memleket dövize muhtaç hale geldi. Tarımda toprağı su ile buluşturacağız, başka çaresi yok bunun. Toprak su ile buluştuğunda çiftçinin verimi artıyor. Kanal İstanbul’ un üçte biri parasıyla bütün Türkiye’deki sulama alanlarının tamamı bitirilir. Biz her alanda çiftçimizin yanında olacağız. Bu ülkede sadece ekonomik krizi yok, Kürt sorunu da var. Ben buradan Erdoğan’a ve Bahçeli’ye sesleniyorum. Ankara’ dan oturup Kürt sorunu yok demekle Kürt sorunu bitmiyor. Kürt sorunu var mı, yok mu gelin burada Ercişlilere sorun” dedi.

Kürtlerin Meclis’e girdiğini ancak Kürtçe’nin Meclis’e giremediğini söyleyen Babacan, kayyum uygulamaların da eleştirerek şöyle konuştu:

“Ülkemiz yasakların, yolsuzluğun ve yoksulluğun ülkesi oldu. Bu ülke böyle kötü yönetilmeye layık değil. En başta yerel yönetimler güçlendirilecekti. Bırakın yerel yönetimleri güçlendirmeyi, bugün seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyumlar atanıyor. Hani güçlenecekti yerel yönetimler. Ne oldu? Seçimleri kazanamadıkları il ve ilçelerdeki vatandaşları cezalandırmanın haline geldi bu kayyum ataması. TBMM’de insanların konuştuğu dil inkar ediliyor. Bir milletvekili TBMM’de bazı Kürtçe ifadeler kullanıyor. Meclis’in tutanaklarına ‘x’ harfi koyuyorlar. Ya ‘x’ İngilizceden alınan bir harf değil mi? Anlaşılan Kürtler Meclis’e girdi ama Kürtçe bu Meclis’e giremedi. Sonra Erdoğan, Bahçeli diyorlar ki ülkede Kürt meselesi yok. Gelsinler Van’a da sorsunlar, burada cevabını alacaklar. Ankara’dan oturdukları yerden mesele yok demekle, mesele yok olmuyor. Eğer bu ülkede anadil hakkı hala tartışılıyorsa burada bir mesele var demektir. Koskoca Türkiye’de yılda 12 tane Kürtçe öğretmeni atanıyorsa, ülkenin Meclis’te konuşulan dile ‘bilinmeyen dil ‘muamelesi yapılıyorsa, çoğunluklu Kürt kardeşlerimizin yaşadığı illerdeki belediyelere kayyum atanıyorsa burada bir mesela var.”