DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Ayıbın da en büyüğünü ettin Diyarbakır…

Son Güncelleme :

06 Temmuz 2020 - 14:44

Ayıbın da en büyüğünü ettin Diyarbakır…

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da yaşayan en büyük dengbêjlerden biri olan ve 7’den 70’e herkesin dinlediği 87 yaşındaki Seyîtxanê Boyaxcî’nin vefatı sevenlerini derinden üzdü. Ölüm haberi ile birlikte sosyal medyada binlerce kişi üzüntü mesajı yayınladı, kimileri de ünlü dengbêjle çektirdiği fotoğrafları paylaştı.

Ancak ne var ki yetim ve öksüz büyüyen Seyitxanê Boyaxçi, ölmeden önce dile getirdiği “Ax, ax. Yazıklar olsun! Ben Osman Baydemir ile birlikte dengbêj evinin kurdelesini makasla kestim, bir ucundan o, bir ucundan ben. Çok festivallere, programlara davet edip götürdüler beni. Klamlar söyledim, alkışladılar takdir ettiler. Şimdi hastayım. Sadece oğlum sahip çıkıyor bana, onun evindeyim. Arayanım, soranım yok. İlaç lazım, alıp getiren yok. Yarın ölüp gittiğimde ‘ax seyidxan, vah seyidxan’ deyip dövünecekler. Mezarıma dahi gelmesinler. Bir Fatiha dahi okumasınlar, istemem. Yazık, er olana ve ah ki ne ah!” sözlerinde yanılmadı.

Milyonlarca seveni bulunan 2 milyon nüfuslu Diyarbakır’daki Yeniköy Mezarlığı’nda defnedilen cenaze merasimine imam dahil 18 kişi katıldı.

VALİ BİLE MESAJ YAYINLADI

Bu duyarsızlık karşısında İçişleri Bakanlığı’nın 12 Haziran tarihli kararnamesi ile Diyarbakır’a atanan Vali Münir Karaloğlu’nun attığı tweet, birçok kesimi memnun etti. Vali Karaloğlu, resmi twitter hesabında ünlü dengbêjin Kürtçe seslendirdiği bir parçayı paylaşarak, “Dengbej #SeyithanBoyacı namı diğer #SeydoŞimşek vefat etti. Allah rahmet etsin. Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

SEYİTXANÊ BOYAXÇİ KİMDİR?

Asıl adı Seydo Şimşek olan Seyîtxanê Boyaxcî, 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı Lexerî Köyü’nde dünyaya geldi. 2 yaşında iken annesini, 4 yaşında iken de babasını yitirdi. Amcası tarafından büyütülen ve hiç okul okuyamayan Seydo Şimşek, sefalet içinde bir yaşam sürdürdü. Uzun bir süre hamallık, 25 yıllık ayakkabı boyacılığı yaptı. Daha sonra dönemin belediye başkanı Mehdi Zana tarafından Diyarbakır Belediyesi’nde işe alınan Seydo Şimşek, Fen İşleri’ne bağlı olarak çöpçülük yaptı.

Bir süre önce vücudunun tamamı enfeksiyon kapan Boyaxçî, felç geçirdikten sonra mahkum olduğu yatağında son nefesini dün verdi.