Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Aram Tigran’ın Diyarbakır’a gömülmesine neden izin verilmiyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 11 yıl önce hayatını kaybeden sanatçı Aram Tigran’ın Diyarbakır’a gömülmesine neden izin verilmediğini Meclis gündemine taşıdı. Paylan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Türkiye halkları tarafından sanatına ve şahsına büyük bir sevgi duyulan Aram Tigran’ın anısını yaşatmak […]

Aram Tigran’ın Diyarbakır’a gömülmesine neden izin verilmiyor?
  • 11 Ağustos 2020 11:07

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 11 yıl önce hayatını kaybeden sanatçı Aram Tigran’ın Diyarbakır’a gömülmesine neden izin verilmediğini Meclis gündemine taşıdı. Paylan’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye halkları tarafından sanatına ve şahsına büyük bir sevgi duyulan Aram Tigran’ın anısını yaşatmak adına herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?Aram Tigran’ın vasiyetine göre Diyarbakır’a gömülmesine neden izin vermiyorsunuz?Bakanlığınızın, Aram Tigran’ın adını yaşatacak herhangi bir projesi bulunmakta mıdır?”

ARAM TİGRAN KİMDİR?

Aram Tigran, 1915’te Diyarbakır’dan sürülen bir ailenin oğlu olarak 1934’te Suriye’nin Kamışlo ilinde dünyaya geldi. Hayatı boyunca Kürtçe, Ermenice ve Arapça dillerinde şarkılar söyledi. Sanatçı, dokuz yaşında müzikle ilgilenmeye başladı ve ud çaldı. 1966’dan sonra Ermenistan’ın başkenti Erivan’a giderek, Erivan Radyosu’nda 18 yıl çalıştı. 1995’ten sonra Atina’ya yerleşti. Hayatı boyunca 11 albüm çıkardı. 2009 Newroz kutlamaları için geldiği Diyarbakır’da rahatsızlandı ve kaldırıldığı hastanede kendisine anjiyo yapıldı. 6 Ağustos 2009’da Yunanistan’da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti ve 8 Ağustos 2009’da hayatını kaybetti. Vasiyeti Diyarbakır’da defnedilmekti fakat Türkiye vatandaşı olmadığından isteği reddedildi ve Brüksel’de toprağa verildi. Sanatçının mezarına Diyarbakır’dan götürülen toprak dökülmüştü.