Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Amedspor’dan Bakan Soylu’ya “kupa” göndermeli yanıt

HABER/VEYSİ POLAT İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Terör örgütünün direk talimat verdiği bir spor kulübü” diye suçladığı Amedspor’un Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, “Bu sorunlu bir açıklamadır. Amedspor, Türkiye’nin mali açıdan denetimden geçmiş en şeffaf kulübüdür. Arkamda duran kupaları biz futbol, voleybol, briç federasyonları verdi” dedi. Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Şehmuz Özer Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Amedspor […]

Amedspor’dan Bakan Soylu’ya “kupa” göndermeli yanıt
  • 29 Kasım 2019 01:40
  • 28 Nisan 2022 21:51

HABER/VEYSİ POLAT

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Terör örgütünün direk talimat verdiği bir spor kulübü” diye suçladığı Amedspor’un Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, “Bu sorunlu bir açıklamadır. Amedspor, Türkiye’nin mali açıdan denetimden geçmiş en şeffaf kulübüdür. Arkamda duran kupaları biz futbol, voleybol, briç federasyonları verdi” dedi.

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü Şehmuz Özer Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, İçişleri Bakanı Soylu’nun Amedspor’a yönelik açıklamasını “şaşkınlık” ve “üzüntü” ile karşıladıklarını ifade etti ve Bakan Soylu’nun yanlış bilgilerle yönlendirildiğini söyledi. Kılavuz, “Amedspor, kurulduğu 1990 yılında günümüze kadar temel yaklaşım olarak Diyarbakır ve bölge gençlerimize yönelik sportif faaliyetlerinin önemini ilke edinerek hizmet yürütmektedir.Futbol A Takımı Türkiye’nin her bölgesinden futbolcuları bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle Futbol Altyapı, Engelli Basket ve Kadın Futbol olmak üzere amatör spor alanlarında aktif çalışmaktadır. Tüm faaliyet alanlarımızda binlerce genç sportif etkinlere katılmaktadır. Faaliyetlerimizin büyük bölümü ise dezavantajlı ve yoksul nüfusa yöneliktir.  Kulübümüzün spor branşlarında yer alan birçok kadın ve erkek sporcumuz milli takıma seçilmiş olimpiyat ve Balkan Şampiyonluklarına katılım sağlamış ve dereceler elde etmişlerdir. Amedspor tüm zorluklara rağmen bu değerli hizmetleri yürütürken sporu evrensel barış’a hizmet eden etkinlikler bütünü olarak tanımlar. Kulübümüzün bu anlamda birçok Fair Pay ödülü de bulunmaktadır. Amedspor sportif faaliyetlerini yürütürken tüm baskıcı ve ötekileştiren yaklaşımlara rağmen inatla bütünlükçü bir anlayışla hareket etmektedir. Ne yazık ki bu anlayışımız ülkemizde ve dünyada eşi benzeri olmayan taraftar yasaklarıyla karşılık bulmaktadır. Daha önce yargıya taşıyıp lehimize sonuçlanan mahkeme kararına rağmen, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik kurullarınca bu yasaklama devam ettirilmektedir.Burada sayısını belirtmekte zorlanacak kadar çok sayıda baskılar yetmezmiş gibi; dün İçişleri Bakanı’nın açıklamasıyla şaşkınlık ve üzüntü yaşadık. Açıklamayı hayretle izledik” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN ŞEFFAF KULÜBÜYÜZ”

Her spor kulübü gibi düzenli olarak mali denetimden geçtiklerini ve bu anlamda “Türkiye’nin en şeffaf kulüplerin başında yer almadıklarını” belirten Metin Kılavuz, şöyle devam etti: “Kulübümüz bir önceki dönem benzer ithamlarla başta mali müfettişler olmak üzere her türlü denetimden geçmiştir. Tek bir olumsuz husus ile isnat edilemeyeceği tespit edilmiştir. Bu konuda kulübümüzün her zaman denetime açık olduğunu da belirtmek isteriz.İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda (deplasmanda yaşanacak taraftar olayları, hakem temsilci vs. yaklaşımlarında )sorumlu ve sorunlu buluyoruz. Göz önünde tutulması gereken diğer bir husus ise; benzer durumda olan tüm kulüpler yerel yönetimler ve Mülki amirliklerden her türlü katkıyı alabilirken Amedspor’un bu desteklerden yoksun olmasıdır. Bilindiği üzere ülkemizde SMS kampanyası düzenleyen kulüplere izin verilirken izin alamayan tek kulüp Amedspor’dur. Bu ülke sadece birilerinin değil bu ülkede yaşayan herkesindir.”
Bir soru üzerine kulübün ciddi anlamda bütçe sorunu yaşadığını ifade eden Kılavuz, “İçişleri Bakanı’nın kulubümüzle ilgili yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz. Bu yanlış bilgilendirme üzerine neden bu açıklamayı yaptı onu bilemiyoruz. Örneğin 2020 bütçesinden İçişleri Bakanlığı’nın plastik mermi ve biber gazına ayıracağı bütçenin yüzde birini Amedspor’a ayırmıyorsun. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bütçesinin ki bu yasal bir mevzuatta da var. Bütçesinin binde 7’sini Amdespor’a katkı olarak bekliyoruz. Amedpsor’u yanlış bilgilendirmelerle ötekileştirmek, öcü göstermek doğru değildir. Amedspor bu açıklamalarla adeta bitirilmek isteniyor. Bu açıklamanın bir kez daha gözden geçirilmesini bekliyoruz. Amedspor, sadece bu kentin değil bölgenin bir takımıdır. Amedspor halkı, özellikle iş dünyası takımına sahip çıkmalıdır” diye konuştu.