DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Akif Beki’den Diyarbakır Valisi’ne: Fiili il başkanı gibi davrandıktan sonra…

Son Güncelleme :

09 Mayıs 2020 - 19:43

Akif Beki’den Diyarbakır Valisi’ne: Fiili il başkanı gibi davrandıktan sonra…

HABER/ABORİ

Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun AK Parti Diyarbakır il ve ilçe başkanlarıyla pandemi istişare toplantısı yapmasını sert sözlerle eleştirdi. Kentteki İyi Parti, HDP, CHP ve Saadet Partisi il başkanları Vali’nin pandemi toplantısını sadece AK Parti ile yapmasını eleştirmişti.

Akif Beki’nin Karar’da “Diyarbakır’da yerel tek başlılığa geçiş” başlığıyla yayınlanan yazısı şöyle:

“Diyarbakır’da tek başlılık sistemine geçilmiş de haberimiz yokmuş. Büyükşehir Belediyesine kayyum atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, haberi bir fotoğrafla duyurdu.
AK Parti Diyarbakır il ve ilçe başkanlarıyla istişare toplantısına, Vali Bey’in şahsı başkanlık etmiş.

Valilik dururken belediyeye ne gerek vardı zaten. Paralel devlet gibi haşa! İkilik çıkıyordu, ayrılık gayrılık oluyordu. Bu vesileyle yereldeki çift başlılık da sona erdirilmiş oldu.

Vali Güzeloğlu, kayyum başkan olarak belediyeyi HDP’li Selçuk Mızraklı’dan devraldı. Mızraklı, yüzde 63 gibi bir oyla seçilmişti. Şimdi o oyları da temsil ediyor Vali Bey.

Ve milletle inatlaşmamayı, sandıkla kavga etmemeyi, milli iradeyi üstte tutmayı siyasetinin merkezine koyan AK Parti teşkilatına başkanlık ediyor.

Hem belediye, devlet içinde devlet gibi ayrı baş çekmekten kurtarılıyor. Hem de valilikle il başkanlığı fiilen valilik makamında birleştiriliyor. Çifte kavruk, hatta valilikle belediye ve parti başkanlıklarının üçü bir arada!

Halli gereken tek sorun şu: Yüzyıl öncesinden iki örnek duruyor ardımızda.

Biri; çok sesli, çoğulcuydu, Atatürk rahatça eleştiriliyordu diye baş tacı edilen Birinci Meclis.

Diğeri ise 1930’da Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi’nin, Atatürk tarafından aynı zamanda CHP Ankara İl Başkanı yapılmasıydı.

AK Parti lafa gelince, birincisini örnek gösteriyor. “İşte böyle olmalı” diye Birinci Meclis’in sert muhafelet barındıran özgürlükçülüğünü övüyor, yüceltiyor, idealize ediyor. İkinci örneği ise tu kaka yeriyor, tek parti rejiminin zulümlerinden sayıp kötülüyor.

Ama ne hikmetse uygulamada aklı hep ikinciyi örnek almaya gidiyor. Kötü örnek emsal alınırmış gibi…

Bu ufak açmazı da halletti mi önü açılır, artık gönül huzuruyla Diyanet Reisi’ne parti il başkanlığını da yakıştırabilirsiniz. Oldu olacak, esirgenmesin o da.

Valiler fiili il başkanı gibi davranmaya başladıktan sonra, ne kaldı ki şunun şurasında!”