Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AK Parti kurucusu, eski HDP’li vekil Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AK Parti’nin kurucularından, eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. HDP İstanbul İl Örgütü, partinin eski Mersin milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bu sabaha karşı hayatını kaybettiğini duyurdu. HDP’nin Twitter hesabında yapılan açıklamada “Önceki dönem Mersin milletvekilimizden Dengir Mir Mehmet […]

AK Parti kurucusu, eski HDP’li vekil Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti
  • 12 Temmuz 2019 09:32

AK Parti’nin kurucularından, eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

HDP İstanbul İl Örgütü, partinin eski Mersin milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bu sabaha karşı hayatını kaybettiğini duyurdu. HDP’nin Twitter hesabında yapılan açıklamada “Önceki dönem Mersin milletvekilimizden Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı Ankara Bayındır Hastahanesi’nde yaşamını yitirmiştir. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

75 yaşındaki Fırat’ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ERDOĞAN DÜN ZİYARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin MKYK toplantısının ardından Fırat’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti. Ziyarette Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da eşlik etmişti.

DENGİR MİR MEHMET FIRAT KİMDİR?

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Ağustos 1943 tarihinde Adıyaman Kâhta’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukatlık, çiftçilik ve ihracatçılık yaptı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. AK Parti’nin Kurucu Üyesi oldu. Dengir Mir Mehmet Fırat, 21. Dönemde Adıyaman, 22. Dönemde Mersin, 23. Dönemde Adana Milletvekili seçildi. 21. Dönemde Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi oldu. 21 ve 22. Dönemde Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde yer aldı. Fırat, son olarak 2015 seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilmişti.