DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı’ndan “kutuda cenaze” açıklaması: Ağır bir durum…

Son Güncelleme :

01 Eylül 2022 - 17:52

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı’ndan “kutuda cenaze” açıklaması: Ağır bir durum…

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Aydın, Sur’da 7 yıl önce yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Hakan Arslan’ın kemiklerinin bir kutuda babasına teslim edilmesi olayına tepki gösterdi.

Aylık basın buluşmasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, “Bir yıldır bulunmuş, sahipsiz, kime ait olduğu bilinmiyor. Bu bir vatandaşın mıdır bir teröristin midir, kimindir asla belli değildi. Ve bunu savcılık bir yıl boyunca sahibi kim olabilir diye araştırmasını yapıyor. 6 Ay önce babasının DNA örnekleri alınıyor ve laboratuvara gönderiliyor, DNA testi yapılıyor. Orada babanın, ölen kişiyle DNA oranı yüzde 60 çıkıyor. Savcılık emin olamıyor ve 4-5 ay daha incelemeler devam ediyor. Ve bu arada o kemikler adliyede. Sonra annenin DNA örneği alınıyor ve anne üzerinden bir DNA testi yapılıyor. Ve öldürülen o teröriste ait olduğu bilimsel olarak tespit ediliyor” dedi.

Kemiklerin teslim edilmesi sırasında adli yıl tatili olduğu için savcı ve hakimin bulunmadığını belirten Aydın, “Kimsenin haberi yok. O gün beklenmiyor ve adli tatil içerisindeki bir anda kimsenin haberi olmadan teslim ediliyor. Hadise bundan ibaret. Ağır bir durum, kötü bir durum, böyle olmaması gerekiyordu. Bir terörist dahi olsa ölen kişi, bir babaya bu yaşatılan kötü bir durum oldu. Biz bunu bu şekilde değerlendiriyoruz. Lakin bunun arkasında art niyet, şu bu arayanları da esefle kınıyoruz. Bir kemik üzerinden dahi şuna şahit olduk: Özellikle sosyal medyada, Kürtleri asla önemsemediğini bildiğimiz insanlar, Kürtler yansa, geberse umurlarında olmayacak insanlar bunun üzerinden kendilerine bir alan açarak, AK Parti’ye ve Tayyip Erdoğan’a karşı bir düşmanlık vesilesi olarak nasıl kullanabiliriz diye bir arayışa girdiler. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Kürtlerin kanı üzerinden siyaset yapmaktan artık vazgeçsinler ve bizi bir artık rahat bıraksınlar” diye konuştu.

Erzurum’un Karayazı ilçesinden gelen ve 7 yıl önceki çatışmalarda ölen 28 yaşındaki oğlu Hakan Arslan’ın kemiklerinin olduğu kutuyu taşıyan Ali Rıza Arslan’ın görüntüleri gündem oldu. Adliyeden tek başına çıkan Ali Rıza Arslan, dışarda oğlunun kemiklerinin olduğu kutuyla bir süre bekledikten sonra taksiye binip, memleketi Erzurum’a doğru yola çıkmıştı. 7 yıl Sur’da gömülü kalan, 10 aydır İstanbul Adli Tıp’ta bekletilen Hakan Arslan’ın kemikleri, ailesinin yaşadığı Çavuşlu Köyü’nde toprağa verildi.