Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AİHM’den Türkiye’ye Amedspor ve Deniz Naki mahkumiyeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Amedspor ve eski futbolcusu Deniz Naki’nin ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Türkiye’nin Deniz Naki ve Amed Sportif Kulübü’ne 6 bin 58 avro, manevi zarar için oyuncuya 2 bin avro, kulübe ise 6 bin avro ödemesi kararlaştırıldı. Almanya’da adli suçtan bir yıldan bu yana tutuklu bulunan Amedspor’un […]

AİHM’den Türkiye’ye Amedspor ve Deniz Naki mahkumiyeti
  • 18 Mayıs 2021 15:37

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Amedspor ve eski futbolcusu Deniz Naki’nin ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Türkiye’nin Deniz Naki ve Amed Sportif Kulübü’ne 6 bin 58 avro, manevi zarar için oyuncuya 2 bin avro, kulübe ise 6 bin avro ödemesi kararlaştırıldı.

Almanya’da adli suçtan bir yıldan bu yana tutuklu bulunan Amedspor’un eski oyuncusu Deniz Naki, 2016 yılında Bursaspor maçından sonra sosyal medya hesabından şunları söylemişti: “Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık! Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her bijî Azadî.”

Deniz Naki, Bursaspor maçı sonrası sosyal hesabından bu paylaşımı yapmıştı.

TFF Tahkim Kurulu, bu paylaşımını ‘ideolojik propaganda ve sportmenliğe aykırı‘ bularak Deniz Naki’ye 12 resmi müsabakadan men cezası verirken, kulübü Amedspor’a da 19 bin 500 lira para cezası kesmişti.

Bursaspor maçının ardından 17 Nisan 2016 tarihinde oynanan Amedspor-Keçiörengücü müsabakasında taraftarlarının ideolojik tezahüratta bulunduğu gerekçesiyle da Tahkim Kurulu’nca Amedspor’a üç puan silme cezası verilmişti.

Yapılan başvuru üzerine AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. Maddesi’nde yer alan adil yargılanma hakkının ve 10. Maddesi’nde yer alan düşünce ve ifade hürriyetinin ihlalinden Türkiye’yi 6 bin 58 avro maddi, 2 bin avro da manevi tazminata mahkum etti.