Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Affedilen “mafya baba”larına yeniden tutuklama kararı

HABER/ABORİ İtalya, koronavirüsü nedeniyle tahliye edilen mafya üyeleri için geri adım attı. Azılı mafya üyelerinin çıkması “Pişmanlık duymayan katillere iyilik yapmak doğru değil” tepkisini doğurunca, Adalet Bakanlığı bu kişilerin yakalanması için kararname hazırladı. La Repubblica gazetesi, manşetten verdiği haberinde, salgın nedeniyle son 1,5 ayda 376 mafya üyesi ya da uyuşturucu kaçakçısının cezaevinden çıkarılarak ev hapsine […]

Affedilen “mafya baba”larına yeniden tutuklama kararı
  • 7 Mayıs 2020 13:34

HABER/ABORİ

İtalya, koronavirüsü nedeniyle tahliye edilen mafya üyeleri için geri adım attı. Azılı mafya üyelerinin çıkması “Pişmanlık duymayan katillere iyilik yapmak doğru değil” tepkisini doğurunca, Adalet Bakanlığı bu kişilerin yakalanması için kararname hazırladı.

La Repubblica gazetesi, manşetten verdiği haberinde, salgın nedeniyle son 1,5 ayda 376 mafya üyesi ya da uyuşturucu kaçakçısının cezaevinden çıkarılarak ev hapsine alındığını yazmıştı.

Gazete ev hapsine alınanlar arasında; Camorra, Cosa Nostra, Ndrangheta örgütlerinin önde gelen dört isminin de bulunduğunu belirtmişti. Hapisten çıkanlar arasında, bir mafya itirafçısının 13 yaşındaki oğlunu kaçırıp öldüren ve cesedi asitle yok eden Cosa Nostra çetesinin mensuplarından 85 yaşındaki Franco Cataldo da yer alıyor.

Bu kişilerin yüksek güvenlikli cezaevlerinden çıkarak ev hapsine alınmaları, kontrol edilmelerini güçleştireceği gerekçesiyle tartışma yarattı. Mafya üyelerinin ev ortamında örgütleriyle yeniden iletişime geçmesi ve çetelerin yeniden organize olması riski endişeleri dile getirildi.

Cosa Nostra üyesi Franco Cataldo’nun da cezaevinden çıkmasına, oğlu öldürülen mafya itirafçısı Santino Di Matteo da tepki gösterdi. Santino Di Matteo, Cataldo’nun sağlığı risk altındaysa hapishane hastanesine koyulması gerektiğini söyledi ve “Asla pişmanlık duymayan bu katillere iyilik yapmak doğru değil” dedi. Di Matteo, kendisi de kardeşini mafya saldırısında kaybeden Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan devreye girmesini istedi.

Tepkiler üzerine Adalet Bakanı Alfonso Bonafede, mafya üyelerinin tekrar cezaevine alınması için bir kararname hazırladı.