Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AB’den Türkiye’ye: Kayyum kararından endişeliyiz

HABER/ABORİ Avrupa Birliği (AB), İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyum ataması kararını eleştirdi. AB’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türk makamları, Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki Diyarbakır, Van ve Mardin’in demokratik yollarla seçilmiş belediye başkanlarını geçici olarak görevden almış ve terörle ilgili soruşturmanın bir parçası olarak yüzlerce kişiyi gözaltına almıştır. Selçuk Mızraklı, Bedia […]

AB’den Türkiye’ye: Kayyum kararından endişeliyiz
  • 19 Ağustos 2019 23:51

HABER/ABORİ

Avrupa Birliği (AB), İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyum ataması kararını eleştirdi. AB’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türk makamları, Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki Diyarbakır, Van ve Mardin’in demokratik yollarla seçilmiş belediye başkanlarını geçici olarak görevden almış ve terörle ilgili soruşturmanın bir parçası olarak yüzlerce kişiyi gözaltına almıştır. Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türk’ün yerine valilerin atanması ciddi bir endişe kaynağıdır ve 31 Mart seçimlerinin demokratik sonuçlarının sorgulanmasına neden olmaktadır. Yerel siyasetçilerin görevden alınması, gözaltına alınması ve kayyum atanması, yerel düzeyde siyasi temsilcilerden yoksun kalınmasına ve yerel demokrasiye zarar verme riskini taşıyor.

Türk hükümeti terörle mücadele konusunda meşru bir hakka sahip olsa da, bunun, Anayasa’da ve Türkiye’nin uluslararası taahhütlerinde yer alan temel haklara ve ceza hukukuna göre yapılması gerekir. Türkiye, Venedik Komisyonunun önerileri ve Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetim Şartı’na bağlılığı doğrultusunda, yerel demokrasinin işleyişini önleyen tedbirleri kaldırmak zorundadır.

AB, Türkiye’deki şiddetli terör saldırılarını açıkça ve defalarca kınadı ve mağdurların aileleriyle dayanışmasını gösterdi ancak barışçıl ve sürdürülebilir bir çözüm elde etmek için güvenilir bir siyasi sürecin acil olarak yeniden başlatılması çağrısını yineliyoruz.”