Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABD yangın yerine döndü; 15 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi

ABD’nin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için ülke genelinde yaklaşık bir haftadır düzenlenen protesto gösterileri dün gece de sabaha kadar sürdü. 40 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, pazar günkü protestolar için 15 eyalette Ulusal Muhafız ve federal birlikleri destek göreve çağrıldı. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği […]

ABD yangın yerine döndü; 15 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi
  • 1 Haziran 2020 08:40

ABD’nin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için ülke genelinde yaklaşık bir haftadır düzenlenen protesto gösterileri dün gece de sabaha kadar sürdü. 40 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, pazar günkü protestolar için 15 eyalette Ulusal Muhafız ve federal birlikleri destek göreve çağrıldı.

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Washington’da Beyaz Saray’ın karşısında bulunan 205 yıllık St. John’s Kilisesi ateşe verildi ve  Amerikan bayrağı indirildi. Gösteriler sırasında Beyaz Saray’da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, 1 saat süreyle sığınakta saklandı. Trump, protestolarda adını tekrar duyuran Antifa’yı “terör örgütü” ilan etti. Sabaha kadar süren gösteriler nedeniyle Minneapolis, Philadelphia, Chicago, Los Angeles dahil 15 yerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağa rağmen protestoda direnen eylemciler, yer yer polisle çatışıyor.