Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

41 Baro’nun katılmayacağı tören öncesi Yargıtay Başkanı’ndan sert çıkış!

HABER/ABORİ Yargıtay’ın Beştepe’de düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için barolara gönderdiği davetlere peş peşe ret yanıtları geldi. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Van’ın da bulunduğu 41 baro, törene katılmayacağını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği ise, baroların aksine törene katılacağını ve Başkan Metin Feyzioğlu’nun konuşma yapacağını duyurdu. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, Rize’de AA […]

41 Baro’nun katılmayacağı tören öncesi Yargıtay Başkanı’ndan sert çıkış!
  • 18 Ağustos 2019 20:30

HABER/ABORİ

Yargıtay’ın Beştepe’de düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için barolara gönderdiği davetlere peş peşe ret yanıtları geldi. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Van’ın da bulunduğu 41 baro, törene katılmayacağını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği ise, baroların aksine törene katılacağını ve Başkan Metin Feyzioğlu’nun konuşma yapacağını duyurdu.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, Rize’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de adli yıl açılış törenlerinin düzenlemesinin Yargıtay’ın sorumluluğu ve yetkisinde olduğunu söyledi. Baroların adli yıl açılışına katılmama kararını da değerlendiren Cirit, “Katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı noktasında ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur. Türkiye’de yargı bağımsızdır” dedi.