Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van TSO’da “üyelere hediye saat” ve “aidat” tartışması

VEYSİ POLAT Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) yönetimi, Meclis üyelerine hediye amaçlı aldığı kol saatleri ve “üye aidatlarının pandemi nedeniyle bu yıl alınmaması” talebinin reddi nedeniyle tartışma konusu oldu. 55 ÜYEYE “JEST” OLSUN DİYE KOL SAATİ ALINDI Alınan bilgiye göre Van TSO Meclisi’nin 4. Grup (Mütteahhitler Grubu) Temsilcisi iş insanı Fariz Borazan, geçen […]

Van TSO’da “üyelere hediye saat” ve “aidat” tartışması
  • 27 Aralık 2020 20:26

VEYSİ POLAT

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) yönetimi, Meclis üyelerine hediye amaçlı aldığı kol saatleri ve “üye aidatlarının pandemi nedeniyle bu yıl alınmaması” talebinin reddi nedeniyle tartışma konusu oldu.

Van TSO’nun hediye ettiği saat.

55 ÜYEYE “JEST” OLSUN DİYE KOL SAATİ ALINDI

Alınan bilgiye göre Van TSO Meclisi’nin 4. Grup (Mütteahhitler Grubu) Temsilcisi iş insanı Fariz Borazan, geçen hafta pandemi nedeniyle zoom üzerinden yapılan Meclis toplantısında, üyelere hediye olarak alınan ve değeri 350-500 TL arasında olan kol saatlerini gündeme getirdi. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören çocukların yaşadığı tablet sıkıntına dikkat çeken Borazan, “Bu hediyeler yerine çocuklara tablet alınabilirdi” diyerek, Van TSO yönetimini eleştirdi.

Van TSO 4. Grup Temsilcisi, iş insanı Fariz Borazan.

FERİT BORAZAN KARŞI ÇIKTI: VİCDANEN RAHATSIZ OLDUM

Borazan ayrıca pandemi nedeniyle zor günler yaşayan Van esnafının durumunu gündeme getirerek, Van TSO’nun üyelerden istediği aidatların alınmamasını istedi. Bu öneri, 15 karşı oya karşılık salt çoğunluğun desteğiyle kabul edilmedi.

Abori’ye özel demeç veren iş insanı Fariz Borazan, Van TSO’nun kentte sivil toplum rolünü yerine getirmediğini ifade ederek, mevcut yönetimi eleştirdi.

Borazan, şunları söyledi:

“Pandemi sürecinde en az 6 ay boyunca esnafımızdan aidat alınmamasını istedim. Hatta bu zorlu süreçte TOBB bizim tüccar ve esnaflara destek olsun dedim. Ret ettiler, kabul etmediler. Yönetim 4.5 milyon TL nerede getireceğiz dediler. Ben de söz alıp çiçek, böceklere ödenen parayı ayırsak bunu ödeyebiliriz dedim. Vicdanen rahatsız oldum. Çünkü ne benim ne de herhangi bir Meclis üyesinin kol saatine ihtiyacı yoktur. Ama olmadı, kabul etmediler. O arada Meclis Başkanı, tüm Meclis üyelerine hediye saat göndermişti. Bu konu bu sırada gündeme geldi. Şimdi pandemi ile birlikte devreye konulan uzaktan eğitim sistemine tableti olmayan, ücra yerlerde yaşayan çocuklarımız var. Bu saatlere verilen parayla bu çocuklarımıza tablet alınsaydı dedim. Yönetim biz bu hediyeleri aldık ama önerini doğrultusunda bir kampanya açalım dediler. Kampanya kararı alındı. TOBB 50 tane gönderecek. 100-150 adet de oda alacak. Çocuklarımıza verilecek.”

“VAN ESNAFININ ÇOĞU İCRADA, VAN TSO GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİYOR”

Van esnafının pandemi nedeniyle zor günler yaşadığını, birçok işyerinin kepenk kapatmak durumunda kaldığını ifade eden Fariz Borazan, “Esnafın çoğu icrada, kepenk kapatan işyerleri oldu. Ciddi anlamda sorunlar var. Van TSO, asli görevini yerine getirmiyor. Oysa STK’lar birçok şeyin üzerine giderse birçok şeyi düzeltebilirler. Ama birilerine yaranmak için görevlerini yerine getirmiyorlar” diye konuştu.

TAKVA: BAŞARILI BİR BÜTÇE OLDU

Van TSO Başkanı Necdet Takva, zoom üzerinden yapılan toplantının ana gündem maddesinin 2021 yılı bütçesi olduğunu ifade ederek, “6.850.806- ₺ olan 2020 yılı bütçemiz, 2021 yılı için %6.4 artışla tahmini 7.280.000-₺ olarak kabul edildi. 2020 yılı tahmini bütçemiz gün itibari ile gelir kalemlerinde %94 oranında gerçekleşme sağlayarak bütün zamanların en iyi bütçelerinden biri oldu. Buna karşılık gider kalemlerinde gerçekleşme %79 oldu. Yönetim performansı bakımından başarılı bir bütçe yönetimi sağlanmıştır. Emeği geçen Van TSO yönetim kurulu üyelerimizi ve oda çalışanlarımızı tebrik ediyorum. 2021 tahmini bütçe değerlendirmesi yapan Meclis Hesap İnceleme Komisyonu üyelerine ve onay makamı oda Meclis Üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Van iş dünyasına hayırlı, uğurlu olsun”  dedi.