Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van OSB’nin mevzuat dışı uygulaması VOSİAD Başkanı’nı kızdırdı: Güçten korkanın gözü kör olsun!

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ısı yalıtım firması Bospor Strafor Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt’un öz kaynaklarıyla kapasiteyi arttırmak için yaptığı 5 milyon TL’lik ikinci yatırımı, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’nin “zamanı gelmeyen mevzuatı” gerekçe göstermek suretiyle şantiye elektriği bağlamaması, kent gündemine oturdu. 2015-2017 yılları arasında Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı yapan ve aynı […]

Van OSB’nin mevzuat dışı uygulaması VOSİAD Başkanı’nı kızdırdı: Güçten korkanın gözü kör olsun!
  • 10 Eylül 2020 18:47

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ısı yalıtım firması Bospor Strafor Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt’un öz kaynaklarıyla kapasiteyi arttırmak için yaptığı 5 milyon TL’lik ikinci yatırımı, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’nin “zamanı gelmeyen mevzuatı” gerekçe göstermek suretiyle şantiye elektriği bağlamaması, kent gündemine oturdu.

2015-2017 yılları arasında Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı yapan ve aynı zamanda Van Organize Sanayi İş İnsanları Derneği (VOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Şemsettin Bozkurt, kendisinin de mevzuata hakim olduğunu ifade ederek, proje dışı hiçbir uygulamalarının olmadığını ve gayri resmi hiçbir talepte bulunmadıklarını söyledi.

Bozkurt, öz kaynaklarıyla 5 milyon TL’lik yatırım yaparak kapasite artırımına gittiğini ve 3 bin 500 m2’lik bir yapı inşa ettiğini söyledi. Ekonomik krizle boğuşan ve yatırımcıya yardımcı olması gereken Van OSB Yönetimi ise, mevzuatta yapılması zorunlu olmasına rağmen yapı ruhsatı verilen iş yerine şantiye elektriği bağlamadı. Bu nedenle 2 yıldır şantiye elektriği bağlanmayan fabrika iki aydır da deneme üretimine başlayamıyor.

“KOT FARKINDAN DOLAYI MALİYETİMİZ İKİ MİSLİ ARTTI”

Bu konuyu sosyal hesaplarından dile getiren ve yaşananlara isyan eden iş adamı Şemsettin Bozkurt, OSB Yönetimi’ni topa tuttu. Bozkurt, twitter hesabından şu ifadeleri yazdı:

“Saygıdeğer kamuoyuna;

Dün Van OSB yönetimi tarafından bir basın metni hazırlanarak basın önünde okunduğuna hep birlikte şahitlik ettik. VANTSO makam odasında da çeşitli rötuşların yapıldığı metinde sözde yapılmış işler anlatılırken başta problemli OSB koleji ve çürük idare binasının makyajlanması gibi propagandalar basına servis edilmiştir. Elektrik dağıtım bedelinin kaldırıldığı açıklanırken, OSB dağıtım bedelinin yükseltildiği geçiştirilmiştir. Su protokolü imzalandığı açıklanırken o günden beri suyun daha pahalı verildiği ve düzenli olarak su kesintilerinin yaşandığı geçiştirilmiştir. Trafo hücrelerinin değiştirildiği açıklanırken haftada 4-5 kez yaşanan elektrik kesintileri ve üretimlerin sekteye uğraması geçiştirilmiştir. Velhasıl bildikleri yanıldıklarına yetmiyor. Devamında Van OSB’deki ikinci yatırımımız için yaklaşık 2 yıldır önümüze çıkarılan engellemelerin kamuoyuna yansıması ve tepki toplaması üzerine bazı talihsiz açıklamalar yapılmıştır. Öncelikle bu kadar telaş ve tedirginlik ile 3 yıldır yapmadıkları basın toplantısını yapmaları sürekli ayet ve hadis örnekleri vermeleri ise suçluluk psikolojisinin tezahürüdür. Ekonomiye, işinize, ticaretinize Allah’ın ayetlerini karıştırmayın, kullanmayın, ayıptır günahtır. Hepimiz inançlıyız, inancımızın gereği gibi yaşamak boynumuzun borcudur. Fakat bunu kullanmak ve bundan medet ummakta münafıklıktır.

Gelelim yatırımımızla ilgili konulara. Öncelikle hakkımız olan şantiye elektriği 2 yıldır tarafımıza verilmemiştir. Dileyene belgeleri gösterebiliriz. Verilmediği gibi adeta dalga geçer şekilde dilekçemizin cevabına ‘Komşunuzdan emanet almanıza müsaade ediyoruz’ demişlerdir. İnşaat sahasında zaruri işler için getirdiğimiz malzemeleri işi aksatmak adına kaldırmamızı isteyip sürekli ceza yazmak ile tehdit etmişlerdir. Bugüne kadar tek bir çalışan mühendis veya yönetici yatırımımızın selameti için bizleri ziyaret etmedi. Hiçbir öneride bulunmadı. Yatırımımız EPS üretimi üzerine olacağı için düzayak yer olması gerekiyor. Parselde oluşan kot farkından dolayı 2 kat maliyet ortaya çıktı. Ortada kaçak kat yok, proje dışı bir uygulama yok veya ekstradan strafor fabrikamıza buğday siloları eklemiş durumda değiliz. 11- 2-3 milyon civarı maliyetle tek kat yapı yapılacak olan yere 5 milyon TL harcayıp 2 kat maliyet ödemek zorunda kaldık.

“SANAYİCİNİN YATIRIM YAPMASI GÜNAH MIDIR?”

Buraya gelecek olan yatırımcı ve sanayiciye zaruriyetten ortaya çıkan fabrikayı istihdam adına cazip koşullarda verecek olmamız neden sizi rahatsız ediyor. Kendileri gelsin yatırım yapsın istihdam yapsın yerimi kimden ne alıyorlar ise yarısına vereceğim. Bu paraları harcamadan gelecek sanayicinin yatırım yapması günah mıdır? Bu parayı başka sektöre yatırmış olsaydık çok daha karlı olurduk. Burada Van OSB’ye gelip yatırım yapmak isteyen sanayiciye de hazır bir yatırım yapmış olduk ve ayrıca EPS üretim işimizi de 2 katına çıkarmış olduk. Buradaki rahatsızlığınız neyedir anlamış değilim.

Bi xwedê bi xwedê bizi yatırım yapmaktan doğruları konuşmaktan memleket adına taş üstüne taş koymaktan alıkoyamayacaksınız. Makamdan mevkiden medet umanın güçten korkanın gözü kör olsun!”