Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye’nin ilk örnek İhtisas Besi OSB’si Diyarbakır’da

Haber Abori Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Başkanı Resül Gündoğan, 80 parselin bulunduğu 15 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde 51 işletmenin faal durumda olduğunu söyledi. Abori’ye konuşan Gündoğan, Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’nde 51 işletmenin faal durumda olduğunu belirterek, “80 parselin bulunduğu 15 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Besi […]

Türkiye’nin ilk örnek İhtisas Besi OSB’si Diyarbakır’da
  • 29 Mart 2019 01:02

Haber Abori

Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Başkanı Resül Gündoğan, 80 parselin bulunduğu 15 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde 51 işletmenin faal durumda olduğunu söyledi.

Abori’ye konuşan Gündoğan, Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’nde 51 işletmenin faal durumda olduğunu belirterek, “80 parselin bulunduğu 15 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Besi Organize Sanayi Bölgemizde 51 işletmemiz faal durumdadır. 7 işletmemiz ise inşaat halindedir. Geri kalan 22 işletmemiz ise proje aşamasındadır. Bu işletmelerimizin faaliyete geçememesinin en büyük nedeni Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kırsal Kalkınma Projeleri’nin son dört yıl içerisinde sadece iki kez çağrıya çıkmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Canlı hayvan desteği talebi

Gündoğan, ayrıca üst yapıya hibe verilmekten ise kendi imkanları ile üst yapıyı tamamlayan işletmelere bir defaya mahsus canlı hayvan alımı konusunda hibe verilmesini talep etti. Döviz kurlarındaki dalgalanmaya da dikkat çeken Gündoğan, “OSB’mizde bulunan işletmecilerimiz döviz kurlarındaki değişkenlikten dolayı da ithal hayvan temininde de hayvancılarımız büyük sıkıntı yaşamaktadır. Bunun yanı sıra yem girdilerinin yüksek olması hayvancılarımızın maliyetlerini artırmaktadır. Bu konuda devletimizin yem girdilerine süspanse uygulaması gerekmektedir” diye konuştu.