Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 6 bin 561 TL’ye yükseldi 

Haber Abori Türk-İş’in hesabına göre Ankara’da dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı geçen yıl Mart ayında 5 bin 416 TL olurken, yoksulluk sınırı bu yıl mart ayında 6 bin 561 TL’ye çıktı. Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu ve fiyatların arz-talep temel alınarak belirlendiği yapıda, özellikle sebze-meyve fiyatlarında […]

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 6 bin 561 TL’ye yükseldi 
  • 27 Mart 2019 22:27

Haber Abori

Türk-İş’in hesabına göre Ankara’da dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı geçen yıl Mart ayında 5 bin 416 TL olurken, yoksulluk sınırı bu yıl mart ayında 6 bin 561 TL’ye çıktı.

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu ve fiyatların arz-talep temel alınarak belirlendiği yapıda, özellikle sebze-meyve fiyatlarında görülen gelişmenin önlenemez biçimde artış yönünde olması tanzim satışları ile dengelenirken, marketlerdeki fiyatlar sürdürülen kampanyalarla denetim altına alınmaya çalışıldı. Bu ayın sonunda yapılacak yerel seçimler öncesi bu politika olumlu etki gösterdi ve özellikle gıda fiyatlarında -düşük de olsa- bir gerileme ortaya çıktı. Ancak bu olumlu gelişmenin önümüzdeki aylardaki hangi yönde olacağı belirsizliğini korumaktadır. Özellikle bu ay benzine peş peşe yapılan zamlar ile dövizdeki artış etkisinin -önlem alınmazsa- önümüzdeki aylarda ortaya çıkması beklenmektedir.”

“Sebzede artış yüzde 6.8”

Türk-İş’in araştırmasında, sebze kilogram fiyatındaki artış bu ay da devam etti ve bir önceki aya göre artış oranı yüzde 6.28 olduğuna dikkat çekildi. Mart ayı ile birlikte yılın ilk üç ayında sadece sebzedeki ortalama artışın yüzde 40.11’e ulaştığına dikkat çekildi. Türk-İş hesaplamasına göre geçtiğimiz ay 7.33 TL olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı Mart ayında 7.79 TL oldu. Ortalama meyve kilogram fiyatı ise Mart’ta yüzde 11.85 artışla 5.19 TL’ye yükseldi.