Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Şırnak, yer fıstığı üretiminde Türkiye üçüncüsü oldu

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 30 bin dekar olan yer fıstığı üretim alanı 60 bin dekara, rekolte de 20 bin tona çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kentin Türkiye’deki yer fıstığı üretiminde ilk üç il arasına girdiğini açıkladı. Şırnak’ta düzenlenen “Şırnak-Silopi Yer Fıstığı Hasat Şenliği”ne cep telefonuyla görüntülü görüşme yaparak katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir […]

Şırnak, yer fıstığı üretiminde Türkiye üçüncüsü oldu
  • 29 Eylül 2020 13:53
  • 29 Eylül 2020 14:04

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 30 bin dekar olan yer fıstığı üretim alanı 60 bin dekara, rekolte de 20 bin tona çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kentin Türkiye’deki yer fıstığı üretiminde ilk üç il arasına girdiğini açıkladı.
Şırnak’ta düzenlenen “Şırnak-Silopi Yer Fıstığı Hasat Şenliği”ne cep telefonuyla görüntülü görüşme yaparak katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Silopi’den son derece güzel haberler geldiğini söyledi. Şırnak’a özel bir ihtimam ve ilgi gösterdiğini belirten Pakdemirli, bölgede 2019’da 30 bin dekar olan yer fıstığı üretim alanının 60 bin dekara, üretimin de 20 bin tonlara gelmiş olmasının çok güzel olduğuna dikkati çekerek, Şırnak’ın hep güzelliklerle, rekorlarla ve iyi konularla anılmaya başladığını anlattı.

Bakanlık olarak Şırnak’ın, Şırnaklıların, valiliğin ve belediyenin yanında olduklarını belirten Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı: “Şırnak’ımıza 18 yılda 518 milyon lira destek verdik. Bu da gayri safi tarımsal hasılanın 4 misli artmasına sebebiyet verdi. Şırnak, çok daha fazlasını hak ediyor, çok daha fazlası yapılabilir. Çok daha fazlası için Bakanlık olarak Şırnak’ımızın, Şırnaklılarımızın emrindeyiz. Şırnak bundan sonra ne derse o olacak. Hep bunu söyledik.”