Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SEVİM VURAL’IN YAZISI | KADINLARIN ÇÖZÜM GÜCÜ: DTSO KADIN MECLİSİ

HABER/ABORİ Türkiye’de ilk defa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Kadın Meclisi kuruldu. Kadın Meclisi kuruluşunu DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural ile konuştuk. Vural, Kadın Meclisi fikri, kuruluş süreci ve 2020 çalışma programı hakkında dergimiz Abori’ye şunları anlattı:   “KADINLARIN GÜÇLENMESİNİ HEDEFLİYORUZ” “DTSO Kadın Meclisi 48 kadının katılımı ile Nisan 2019’da kuruldu. Kadın Meclisi […]

SEVİM VURAL’IN YAZISI | KADINLARIN ÇÖZÜM GÜCÜ: DTSO KADIN MECLİSİ
  • 5 Ocak 2020 23:24
  • 5 Ocak 2020 23:33

HABER/ABORİ

Türkiye’de ilk defa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Kadın Meclisi kuruldu. Kadın Meclisi kuruluşunu DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural ile konuştuk. Vural, Kadın Meclisi fikri, kuruluş süreci ve 2020 çalışma programı hakkında dergimiz Abori’ye şunları anlattı:

 

“KADINLARIN GÜÇLENMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

“DTSO Kadın Meclisi 48 kadının katılımı ile Nisan 2019’da kuruldu. Kadın Meclisi seçimlerine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 230 kadın işletme sahibi ve / veya ortağı katılım sağladı. Daha sonra çalışma usul ve esaslarımızı hazırlayarak çalışmalarımıza başladık. Kadın Meclisi modeli ticaret ve sanayi odaları için yeni bir model olduğu için tüzük, çalışma esasları, kadınların kadın meclisine katılımı, kadın meclisinin faaliyet göstereceği alanlar tamamıyla meclisin kendi iç tartışmaları ile belirlendi. Kadınların ekonomik alandaki ihtiyaçları ve karşılaştıkları kısıtlara yönelik projeleri yapılan ortak tartışmalar ile geliştirdik. Öncelikli olarak kadınların ekonomik alanda güçlenmesine yönelik eğitim programları yürütüyoruz. 2019 yılında 2 eğitim programı gerçekleştirdik. 2020 yılında da her ay bir eğitim programı ile kadınların güçlenmesini hedefliyoruz.

“WORKSHOP ÇALIŞMASI İLE SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ ELE ALDIK”

Ekim 2019’da sivil toplum kuruluşlarından ve ekonomik alandan kadınların katılımı ile bir workshop çalışması düzenledik. 100 kadının katılım sağladığı ve görüş ve önerilerini bizlerle paylaştığı bu çalışmada her katılımcı kadından kadın meclisinin çalışabileceği alanlar ile ilgili değerlendirmeler aldık. Aldığımız geri bildirimlerde ilde kadınların salt ekonomi değil, sosyal ve siyasal alanda da sorunları ve ihtiyaçları vurgulanarak kadınların her alanda varlığı, görünürlüğü ve temsiliyeti dile getirildi. Kadın Meclisi’nin küçük üretici, girişimci kadınların üretim ve hizmet sunumunu desteklemesi, kadınların meslek örgütleri, iş kurma süreçleri ve pazarlama gibi alanlarda bilgi ve deneyimlerinin geliştirilmesi özellikle ifade edilen ihtiyaçlar ve sorunlar oldu. Kadınların Kadın Meclisi’ni önemli bir çözüm gücü olarak gördüklerini ve beklentilerinin yüksek olduğunu gördük. Buradan elde ettiğimiz sonuçlar 2020 yılı çalışmalarımızın temelini oluşturuyor.

“DTSO’DA BİZİM İÇİN ÖZEL BİR BÖLÜM HAZIRLANDI”

Kadın Meclisi DTSO Yönetim Kurulu ve Meclisinin desteği ile kuruldu. DTSO bünyesinde Kadın Meclisi için özel bir bölüm hazırlandı ve kadınların oda hizmetlerinden yararlanması için gerekli koşullar sağlandı. Verdiği destek için DTSO Yönetimi ve meclisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
2019 yılında, kendi yönetim kurulu ve komisyonlarımızın yanında meclis üyelerimiz DTSO bünyesinde kurulan komisyonlara da katılım sağlamaya başladılar. DTSO faaliyetleri içinde kadınları önceleyen ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir yaklaşımın gelişmeye başladığını görüyoruz. Bu yaklaşımın gelecek dönemlerde kadınların ihtiyaçlarını gören, çözümler üreten ve kadınların katılımını daha fazla destekleyen bir politikaya dönüşebileceğini ve DTSO’nun diğer odalara da öncülük edeceğini düşünüyoruz.

“GİRİŞİMCİ KADINLARA MENTÖRLÜK DESTEĞİ SUNACAĞIZ”

Kadın Meclisi olarak 2020 yılı planlamamızda öncelikle DTSO bünyesinde kurulan hizmet noktamızın girişimci olan veya iş kurmak isteyen kadınlara etkin hizmet sunması yer alıyor. Bu hizmet noktası iş kurmak isteyen veya iş sahibi olan her kadına danışmanlık ve mentörlük desteği sunacak. Kadın Meclisi üyeleri daha fazla kadının bu hizmet noktasından yararlanması için çalışma yapacak.
2020 yılının ilk çeyreğinde uluslar arası bir kadın zirvesi düzenliyoruz. Bu zirvedeki temel hedefimiz kadın meclisi modelini gerek ulusal ve gerekse uluslar arası alanda anlatmak ve işbirlikleri geliştirmek. ABD, İtalya, Ürdün, Hindistan gibi farklı ülkelerden kadın kurumlarının katılım sağlayacağı zirvenin temel gündemi kadınların ekonomik alanda temsiliyeti, karşılaştıkları kısıtlar, ihtiyaçları ve dayanışma içinde geliştirilecek çözümler olacak.
Kadın Meclisi olarak düzenlediğimiz her eğitim ve etkinlikte daha fazla kadın ile temas kurmaya, dayanışmaya ve ortak bir şekilde güçlenmeye çalışıyoruz. Sağlanacak işbirliği ve dayanışma ile kadınların emek sarf ettikleri ancak görünür olmadıkları ekonomi gibi alanlarda daha fazla temsil edilebileceklerini düşünüyoruz. Girişimci olan veya iş kurmak isteyen tüm kadınlarımızı yeni yılda yeni hizmet noktamıza bekliyor, 2020 yılının tüm kadınlar için şiddetsiz, barış ve eşitlik temelinde güçlü bir yıl olmasını diliyoruz.”