DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

ÖZEL | Kızıltepe’nin tek çorap fabrikasından 4 ülkeye ihracat

Son Güncelleme :

14 Ağustos 2022 - 19:07

ÖZEL |  Kızıltepe’nin tek çorap fabrikasından 4 ülkeye ihracat

VEYSİ POLAT

Mardin’in Kızıltepe ilçesinden 30 yıl İstanbul’a göç eden Demir ailesinden 9 kardeş, büyük bir azim örneği göstererek atölyeden elde ettikleri deneyim ve birikimleri ile 2010’da İstanbul’da çorap fabrikası kurdu.

2 yıl önce fabrikayı Kızıltepe’ye taşıyan Demir kardeşler, ilçenin tek çorap üretim fabrikasından Almanya, Norveç, İsveç ve İsviçre’ye çorap ihraç ediyor.

45 kişinin istihdam edildiği fabrikada aylık 400 bin çift çorap üretimi yapılıyor.

Mardin’in eski ismi olan MARDE adında kendi üretimlerini de iç piyasaya süren Demir kardeşler, “Hedefimizi daha da büyütmek, daha çok istihdam yaratarak insanların doğdukları toprakta doymalarına vesile olmak istiyoruz” diyor.

 

DENEYİM KAZANIP MEMLEKETLERİNE DÖNDÜLER

Abori’ye konuşan Selahattin ve Zeynel Demir kardeşler, “1992 yılında ailece İstanbul’a göç ettik. O dönem İstanbul’un en gözde çalışma alanı tekstildi. Bir konfeksiyona girdik. Çorap, ütü ve paketlemeci olarak çalıştık. İki yıl sonra iyi bir deneyim kazandıktan sonra kendi atölyemizi açıp kendi işimizi yaptık. 2010 yılında da makine alıp çorap üretimine başladık” diye konuştu.

“ÖZGÜCÜMÜZLE FABRİKAYI KURDUK”

Pandemi başlamadan çok kısa bir süre Kızıltepe’ye gelerek fabrikalarını memleketlerine taşıdıklarını anlatan Selahattin Demir, “İstanbul’a göç ettiğimiz vakit ‘elbet bir gün memlekete döneceğiz, işimize orada devam edeceğiz’ diyorduk. Nitekim öyle de oldu. İstanbul’da artık kalifiye eleman sorunu da yaşıyorduk. Hiçbir kurumdan destek almadan öz gücümüzle memleketimizin eski adı olan MARDE markasıyla üretime başladık. Bay/bayan tüm yaş gruplarına yönelik ürün çeşidimiz mevcut. İç piyasanın yanı sıra Almanya, Norveç, İsveç ve İsviçre’ye ihracatımız var.

 

 

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER