Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÖZEL | Diyarbakır’daki sanayicilerden zamlara karşı enerji hamlesi; güneş panelleri kuruluyor

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır’daki sanayiciler, işletmelerin en büyük gider kalemlerinden biri olan enerji sorununu gidermek için büyük bir hamle başlatıyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar, kendi enerjisini üretmek için güneş enerji sistemini kurmaya hazırlanıyor. Son iki yılda yüzde 60’ları aşan elektrik zamları, sanayicileri zor durumda bıraktı. Maliyetlerin artması ve ülke genelindeki ekonomik kriz etkisiyle sanayicilerin bir […]

ÖZEL | Diyarbakır’daki sanayicilerden zamlara karşı enerji hamlesi; güneş panelleri kuruluyor
  • 14 Şubat 2020 16:32

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır’daki sanayiciler, işletmelerin en büyük gider kalemlerinden biri olan enerji sorununu gidermek için büyük bir hamle başlatıyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar, kendi enerjisini üretmek için güneş enerji sistemini kurmaya hazırlanıyor.

Son iki yılda yüzde 60’ları aşan elektrik zamları, sanayicileri zor durumda bıraktı. Maliyetlerin artması ve ülke genelindeki ekonomik kriz etkisiyle sanayicilerin bir kısımı küçülmeye, küçük bir bölümü de kepenk kapatmaya kadar gitti. Diyarbakır OSB’de geçen yıl elektrik faturasını ödeyemeyen 10’dan fazla fabrika iş yerini kapatmak durumda kaldı.

Bu soruna karşı alternatif çözüm arayışına giren Diyarbakırlı sanayiciler, kendi fabrikalarının çatılarına güneş enerjisi panelleri kurmaya karar verdi. Bu konuda bazı işletmelerin Karacadağ Kalkınma Ajansı’na başvurduğu öğrenildi.

Haziran ayına kadar faaliyete girecek olan güneş panelleri işletmelere yüzde 45 oranında tasarruf sağlayacak.