Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İş güvenliğinde kalitenin adresi: YAŞAM İŞ GÜVENLİĞİ

VEYSİ POLAT Diyarbakır’da 2015 yılında açılan Yaşam İş Güvenliği Merkezi, iş yerlerinde çalışanların güvenliğini sağlayacak her türlü giysi ve ekipmanı bünyesinde barındırıyor. Kaliteden ödün vermeyen firma, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen Mekap,3M, Honeywell, Starline, İrudek, Karam, Kaya Safety, Drager, Myform, Petzl gibi markaların bayisi. İş kazaları, insan hayatı söz konusu olduğunda yaralanma, sakat kalma, ölüm […]

İş güvenliğinde kalitenin adresi:  YAŞAM İŞ GÜVENLİĞİ
  • 17 Şubat 2022 08:00
  • 28 Şubat 2022 14:27

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da 2015 yılında açılan Yaşam İş Güvenliği Merkezi, iş yerlerinde çalışanların güvenliğini sağlayacak her türlü giysi ve ekipmanı bünyesinde barındırıyor. Kaliteden ödün vermeyen firma, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen Mekap,3M, Honeywell, Starline, İrudek, Karam, Kaya Safety, Drager, Myform, Petzl gibi markaların bayisi.

İş kazaları, insan hayatı söz konusu olduğunda yaralanma, sakat kalma, ölüm gibi sonuçlar doğurmakla birlikte işverenlere ve devlete yüklediği ağır ekonomik maliyetleri de beraberinde getiriyor. Dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle günde ortalama 5 bin 500 kişi hayatını kaybediyor. Başka bir ifadeyle, dünyada her dakika 4 kişi iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu yaşamını yitiriyor.

Ekonomik açıdan bakıldığında, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının dünya ekonomisine maliyeti yılda ortalama 600 milyar dolar. Halbuki, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının oluşmasını önlemek için harcanan para, iş kazası sonrasında oluşan maliyetlerin kat kat olduğu ortada. İşyerlerinde alınan önlemler, can ve mal kayıplarını engeller, üretim ve hizmetlerde beklenmeyen maliyetlerin önüne geçilmesini sağlar.

İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Açıklanan istatistiklere bakıldığında Türkiye’de tablo pek iç açıcı değil. 2019’da meydana gelen 423 bin 551 iş kazasında 2 bin 215, 2020’de 384 bin 262 iş kazasında bin 236, 2021’de 401 bin iş kazasında 2 bin 170 işçi hayatını kaybetti. Ölümlü iş kazalarının sayısı bakımından Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Hükümet, kazaları minimum seviyeye indirmek için 20 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkardı. Denetim yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda olan bu düzenlemeyle, “İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri” kanunlaştırıldı.

Bu kanun kapsamında tüm işletmeler, iş kazalarını azaltmak ve işçilerin güvenliğini sağlamak zorunda.

KALİTENİN ADRESİ: YAŞAM İŞ GÜVENLİĞİ

Kanunla birlikte Türkiye’de iş güvenliği ile ilgili yeni bir sektör doğdu. “Yaşama tutun” sloganıyla 7 yıl önce Diyarbakır Diclekent’te 350 metrekarelik mekanda faaliyete başlayan Yaşam İş Güvenliği Merkezi de bunlardan biri. Şirket ortaklarından Sedat Önalan, şirketin kuruluş sürecini, iş güvenliğinin önemini, şirketin faaliyetlerini ve ürün yelpazesini Abori’ye anlattı.

Sayın Sedat Önalan’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

*Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Alman Dili – Edebiyatı ve Anadolu Üniversitesi – Sosyoloji mezunuyum. Kısa bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra iş hayatına atıldım. 20 yılı aşkın bir süredir teknoloji, inşaat ve medikal sektörlerinde profesyonel olarak ticaretle uğraşıyorum. 2019 yılından beri iş güvenliği alanında ürün tedariki yapıyoruz. İyi derecede Almanca, orta derecede İngilizce biliyorum. Doğa sporlarına ilgim var. Fırsat buldukça kayak yapıyorum. Kitap okumak ve müzik dinlemekten hoşlanıyorum.

 

“DÜNYACA ÜNLÜ MARKALARIN BAYİSİ VE DİSTRİBÜTÖRÜYÜZ”

*Yaşam İş Güvenliği’nin hikayesi nedir?

Şirketimiz, başlarda spesifik bazı sektörlerin ürün-mal tedarikini sağlamak amacıyla 2015 yılında kuruldu. Daha sonra grup şirketlerimizin iş güvenliği malzemeleri tedarikine başladı. Sonrasında sahadan gelen talepler ve sektördeki boşluklar da göz önüne alınarak iş güvenliği alanına yöneldik. İşe, ülkemizin ve dünyanın sayılı ve büyük markalarından olan Mekap,3M, Honeywell, Starline, İrudek, Karam, Kaya Safety, Drager, Myform, Petzl gibi markaların bayiliklerini ve distribütörlüklerini alarak başladık. Hemen akabinde 350 m2 mağazamızı açarak yola koyulduk.

*Neden iş güvenliği sektörü?

Gerek dünyada gerek ülkemizde sanayileşmeye bağlı olarak iş yerlerinde sıklıkla görülen iş kazaları ve mesleki hastalıklarda ciddi artışlar görülüyor. Bu anlamda çalışanların iş kazalarına maruz kalmasını önlemek veya riskleri azaltmak için bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir. SGK istatistiklerine göre 2019 senesinde toplam 423 bin 551 iş kazası kayıt altına alınmıştır. Buna göre her saatte bir 48’den fazla iş kazasının yaşandığını söyleyebiliriz. Ülkemizde de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu çıkartılmış olup, kanunun çıkartılmasıyla birlikte işveren ve çalışanlarda konunun ciddiyeti ile alakalı farkındalık gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda, denetimlerin başlaması ve sıklaşmasına bağlı olarak ülkemizde ve bölgede İş Sağlığı Güvenliği sektöründe ciddi bir boşluk tespit ettik ve bu alana eğildik.

*Yaşam İş Güvenliği neler yapar?

Alanında uzman ekiplerle müşterilerinin işletmelerindeki eksikliklerin tespitini yaparak malzeme tedarikini sağlar. Gerektiğinde iş güvenliği ile alakalı eğitimler verir. Yine ürünler ile ilgili teknik bilgiler verir ve montaj- demontaj hizmeti  yapar. Kişisel koruyucu donanımlar, yüksekte çalışma, yangın güvenliği, trafik güvenliğinden tutalım iş kazalarının önlenmesinde kanun ve yönetmeliklerde yer alan gerekli tüm teçhizatların tedariki noktasında kapsamlı faaliyetler yürütür. Ayrıca pazar yerlerindeki E-Ticaret mağazalarımız sayesinde sadece bölgemiz değil Türkiye’nin bütün illerine satış yapmaktadır. Resmi kurumlara ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelere en kaliteli ürün ve markları en uygun fiyata tedarik eder. Enerji sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde, dünyada ve ülkemizde en iyi firmalar ile çalışarak müşterilerine, iş güvenliği ekipmanları, kişisel koruyucu donanımlar, yüksekte çalışma ve kurtarma ekipmanları, yangın ekipmanları, trafik güvenliği ekipmanları, İş kıyafetleri tedariki ve montaj çalışmalarını yapmaktadır.

14 KENTİN MEKAP AYAKKABILARI YAŞAM İŞ GÜVENLİĞİ’NDEN

Doğu ve Güneydoğu distribütörü olduğumuz tamamen yerli marka olan Mekap iş ayakkabılarının 14 kentte satışını yapmaktadır. Tüm ürünleri 50’nin üzerinde teste tabi tutularak mukavemeti ölçülebilen, günlük 180.000 çift üretim kapasitesi olan mekap markasını müşterilerimize ulaştırmaktan gurur duyar. Diğer yandan alanında ürün yelpazesi oldukça geniş olan ve bütün sektörlerin iş kıyafeti ihtiyacını karşılayabilen Myform İş kıyafetlerinin Diyarbakır bayiliğini yapmaktadır.

*Hedefleriniz nelerdir?

Tüm işletmelerde, olası bütün risklerin ortadan kaldırılması için en uygun çalışma ortamlarının oluşturulmasına destek olmak ve bu alandaki boşluğu doldurmak. İş güvenliği ve sağlığı sektöründe geniş ürün yelpazesi ile hizmetlerinde; ülkenin ve bölgenin önde gelen oyuncularından olmak. Çalışma arkadaşlarımıza profesyonel çalışma ortamı sağlayarak, müşterilerimize kaliteli ürünler ve hizmetler sunmak.  Ayrıca kendi e-ticaret sayfamızın AR-GE çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz e-ticaret saymamızı kısa zaman içinde ülkemizin her yerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilecek hale getirerek, Türkiye’nin her noktasına ulaşabilmektir.