Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Erdoğan’ın en önemli projesi olan Diyarbakır’daki Tekstilkent’te elektrik skandalı!

VEYSİ POLAT Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arzusu ve onayıyla kurulan Türkiye’nin ilk Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik skandalı yaşanıyor. İnşaatına 2019 Kasım ayında başlanan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 129 Hektarlık bir alana sahip. 105 adet sanayi parseli bulunan Tekstil İhtisas OSB’de 61 firma ile sözleşme yapıldı. 1.2 milyar TL’lik yatırım yapan firmalar, […]

Erdoğan’ın en önemli projesi olan Diyarbakır’daki Tekstilkent’te elektrik skandalı!
  • 2 Temmuz 2020 12:18

VEYSİ POLAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arzusu ve onayıyla kurulan Türkiye’nin ilk Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik skandalı yaşanıyor.

İnşaatına 2019 Kasım ayında başlanan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 129 Hektarlık bir alana sahip. 105 adet sanayi parseli bulunan Tekstil İhtisas OSB’de 61 firma ile sözleşme yapıldı. 1.2 milyar TL’lik yatırım yapan firmalar, 8 bin 687 kişiye istihdam sağlanacağı taahhüdünü verdi.

Diyarbakır’ı tekstil, giyim ve hazır giyim sanayisinde önemli bir üs haline getirecek olan OSB’de şu ana kadar dört firma üretime hazır durumda, diğer 57 firma ise inşaat sürecini hızla devam ettiriyor. Ancak bu süreçte elektrik skandalı yaşanıyor. İnşaatını bitiren ve üretime hazır duruma gelen dört firma, OSB’ye gelecek elektriği bekliyor.

Sorunun giderilmesi için DTSO ve GÜNTİAD bünyesinde enerji sağlayıcısı olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) yetkilileri ile yapılan tüm görüşmeler şu ana kadar sonuçsuz kalmış durumda.

Geçici olarak sağlanan elektrik nedeniyle kesintilerin olması da milyon dolarlık cihazların bozulmasına neden oluyor.

Tekstilciler, ilk öncelik olarak elektrik, ardında da altyapı ve üstyapı sorununun acilen bitirilmesini bekliyor.

Bu arada Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaata başlayan firmalar, elektrik olmaması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar.

CUMHURBAŞKANI, DİYARBAKIR MİTİNGİNDE ÖVGÜYLE SÖZ ETMİŞTİ

9 Mart 2019 tarihinde partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nca İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin önemine dikkat çekerek, “Şehrimizdeki yatırımcılarımızı toplam 4,6 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle destekleyerek 42 bin 200 kişilik yeni istihdam oluşturduk. Diyarbakır’daki 39 bin iş yerimize toplam 1,3 katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdik. Diyarbakır’da biri Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmak üzere 2 yeni Organize Sanayi Bölgesi’ni faaliyete geçirdik. Mevcut organize sanayi bölgelerinde üretim yapılan parsellerde 7 bin kişi istihdam ediliyor. Tüm parsellerde üretime geçildiğinde bu sayı 19 bine çıkacak. Bir ay önce Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 56 firmamıza parsellerini tahsis ettik. Burada 305 milyon lira yatırım yapacak firmalarımız. 8 bin Diyarbakırlı kardeşimize de yeni iş imkanları sağlanacak. Diyarbakır geçen sene tekstil ihracatında 5 katlık bir artışa imza attı. Bu potansiyeli dikkate alarak şehrimizde tekstil üretimini teşvik ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.