Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş: Merkez Bankası döviz rezervlerini sıfırladı

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü yazısında Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini yazdı. Aktaş, Merkez Bankası’nın net döviz rezervi ekside olduğunu belirterek, satılan dövizin Merkez Bankası’na ait olmadığını söyledi. Aktaş, döviz satışının artık kamu bankaları üzerinden yapıldığını aktarak, “Peki net rezerv sıfırlanmış ve eksiye geçilmişken Merkez Bankası teorik olarak kendisinin olmayan dövizlerle niye satış yapıyor? Hani […]

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş: Merkez Bankası döviz rezervlerini sıfırladı
  • 13 Mayıs 2019 14:22

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü yazısında Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini yazdı. Aktaş, Merkez Bankası’nın net döviz rezervi ekside olduğunu belirterek, satılan dövizin Merkez Bankası’na ait olmadığını söyledi.

Aktaş, döviz satışının artık kamu bankaları üzerinden yapıldığını aktarak, “Peki net rezerv sıfırlanmış ve eksiye geçilmişken Merkez Bankası teorik olarak kendisinin olmayan dövizlerle niye satış yapıyor? Hani Merkez Bankası’nın bir kur hedefi olmazdı, ki olmaz, olmamalı, öyleyse bu satış kararını kim niye veriyor?” sorularını sordu.

Aktaş’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yani Merkez Bankası kur daha da artmasın diye piyasaya bir şekilde müdahale ederken kendisinde emaneten tutulan zorunlu karşılık dövizlerini ve swap yoluyla elde ettiği dövizleri kullanıyor.

Swap dövizinin tutarı olarak mart sonundaki resmi verileri biliyoruz. Bu yolla elde edilen dövizin toplamı 13.1 milyar dolar. Tutarı tam verelim; 13 milyar 55 milyon dolar. Bu tutarın 9 milyar 589 milyon doları bir aya kadar vadeli.

Bir de dört ay ile bir yıl arası vadeli olan 3 milyar 466 milyon dolarlık tutar var. Yaklaşık 3.5 milyar dolarlık bu tutar acaba Katar’dan alınan dövizi mi gösteriyor?

Katar döviziyse de hiç olmazsa 3.5 milyarın vadesi uzun sayılır. 9.6 milyarın vadesi çok kısa ve sonuçta Merkez Bankası bu tutarı en fazla bir ay içinde ödeyecek. Bu arada 9.6 milyar dolar mart sonundaki durumu gösteriyor ama son dönemdeki tutarın daha da fazla olduğu tahmin ediliyor. Mart sonundaki 13.1 milyar doları esas alsak bile Merkez Bankası’nın net döviz rezervi artık eksi.

Peki net rezerv sıfırlanmış ve eksiye geçilmişken Merkez Bankası teorik olarak kendisinin olmayan dövizlerle niye satış yapıyor? Hani Merkez Bankası’nın bir kur hedefi olmazdı, ki olmaz, olmamalı, öyleyse bu satış kararını kim niye veriyor?

Temel amacın kur artışını frenleyebilmek olduğunu herkes biliyor. Amaç, en azından 23 Haziran’a kadar kurda bir tırmanış yaşanmasını engelleyebilmek. Bu operasyonlarla amaca ulaşmak mümkün. Şunun şurasında seçime altı haftalık bir süre kaldı çünkü.

Swap ile borç alınarak, yabancı para mevduatta zorunlu karşılık aldırılarak ya da benzeri yollarla döviz yaratılır, bu döviz piyasaya verilmek suretiyle kurun artmaması, hatta geçen hafta sonunda olduğu gibi gerilemesi bile sağlanır. Ama nereye kadar?”