Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DTSO’nun TOBB destekli “nefes kredisi” start alıyor

HABER/ABORİ Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, DTSO üyelerine TOBB Nefes Kredisi projesi başlattıklarını duyurdu. Tayınlamak tarafından yapılan yazılı açıklamada, TOBB tarafından düzenlenen “Nefes Kredisi” projesine DTSO’nun 5 milyon lira ile katılım sağladığını belirterek, 50 milyon lira uygun faizli kredi kullanabileceğini ifade etti. Giderek zorlaşan ekonomik koşullar içinde KOBİ niteliğindeki […]

DTSO’nun TOBB destekli “nefes kredisi” start alıyor
  • 27 Nisan 2020 17:15

HABER/ABORİ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, DTSO üyelerine TOBB Nefes Kredisi projesi başlattıklarını duyurdu.

Tayınlamak tarafından yapılan yazılı açıklamada, TOBB tarafından düzenlenen “Nefes Kredisi” projesine DTSO’nun 5 milyon lira ile katılım sağladığını belirterek, 50 milyon lira uygun faizli kredi kullanabileceğini ifade etti. Giderek zorlaşan ekonomik koşullar içinde KOBİ niteliğindeki DTSO üyelerinin büyük sıkıntılarının başında finansmanın geldiğini belirten Tayınlamak, “Finansmana ulaşmak bu süreçte ciddi bir sorun. Diğer yandan faiz oranları da  enflasyonun dahi çok üzerinde, yüksek oranlarda. Oysa üyelerimizin şu anda her zamankinden daha çok ucuz finansmana, uygun koşullarda krediye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Odamızın tüm imkanları zorlayarak 5 milyon lira ile bu kampanyaya katılıyoruz” dedi.

BAŞVURU KRİTERLERİ 

TOBB tarafından hayata geçirilen proje ile ilgili bilgi veren Tayınlamak, şöyle devam etti: “Nefes Kredisi’ne 25 milyonun altındaki işletmeler bu krediye başvuracaklar. Üyelerimiz Odamızdan alacakları Faaliyet Belgesi ile (Üyelerimiz belgelerini Odamıza gelmeden online olarak alabilirler) Denizbank Şubeleri’ne başvurabilecekler. Yıllık faizi 7.5 oranında belirlenen kredinin 2020’de anapara ve faiz ödemesi bulunmayacak. Geri ödemeler 2021 yılında 12 eşit taksitte yapılacak. Kredi’de üst limit  50 bin ila 100 bin TL arasında değişecek. Kredinin yüzde 80’i Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli olacak. Toplamda 6 milyar TL kaynak yaratılarak, 40 bin KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor. 2 hafta sonra kamu bankalarının da projeye katılımı bekleniyor.”

Bu zor günlerde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın, finansmandan yeni pazar bulmaya, fuarlara katılmaktan eğitimlere kadar her alanda üyelerinin yanında yer almaya devam edeceğini ifade eden Tayınlamak, ”Üyelerimize her alanda, her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.