DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

DTSO heyeti Erbil’e çıkarma yapı

Son Güncelleme :

25 Şubat 2020 - 18:01

DTSO heyeti Erbil’e çıkarma yapı

HABER/ABORİ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve beraberindeki heyet Erbil’e çıkarma yaptı.

Erbil Uluslararası İnşaat Yapı Fuarı’na katılmak için Erbil’e giden DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Üyelerinden oluşan heyet, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Dara Jalil Al Khayat’ı ziyaret etti. DTSO heyetinin ziyaretinden dolayı memnuniyetini dile getiren Al Khayat, “Geçtiğimiz yıl da fuarlara karşılıklı katılım sağlamıştık. İyi bir ticari ilişkimiz var, bu büyük bir önem arz ediyor. Bu yıl piyasa bilindiği üzere geçen yıla oranla biraz daha durgun. Habur Gümrük Kapısı’nda yapılacak modernizasyon çalışmaları ve belki de yeni bir kapının daha açılması iki tarafın da ticari hacmini geliştirecektir. Bazı konularda gecikmeler yaşanabiliyor. Ancak bizlerin de merkezi hükümet nezdinde görüşmeleri var, düzelmesi için elimizden geleni yapacağız”dedi.

KAYA: ERBİL’DE KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSEDİYORUZ

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya ise Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nda kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirdi. Kaya, “Erbil TSO ve DTSO’nun ortak hedefi, Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesidir. Bu görüşmelerin meyvelerini topluyoruz. İlimiz turizm ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar oldu. Bunlar bizleri oldukça mutlu ediyor. DTSO Meclis ve Meslek Komite üyeleri ile birlikte burada bakanlık nezdinde bazı temaslarımız olacak. Yıl sonunda girişimlerimiz sonucunda TOBB ile birlikte yeni Habur’un açılışını planlıyoruz. 1 Mart 2020 itibariyle Diyarbakır-Erbil uçak seferleri tekrar başlayacak. Ayrıca özel bir firma üzerinden Erbil-Diyarbakır-Kıbrıs uçuşlarını da başlatıyoruz. Odamız bünyesinde Diyarbakır’da 27 ülkeye hizmet verecek bir vize merkezi kuruluyor. Bu durumun da ticari ilişkilerimize olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin IKBY ile ilişkileri düzeldikçe ticari hacmi de yükseliyor. İki kardeş topluluğun ticaret yaparken vize uygulamasının olması oldukça manidardır. Iraklı vatandaşların Türkiye’ye gelirken vize uygulamasının olması ticari ilişkilerimizi olumsuz etkilemektedir. Vize uygulamasının kaldırılması için 28 Şubat’ta ilimize gelecek olan Dışişleri Bakanımızla bu konuyu görüşeceğiz. Ayrıca IKBY ve Diyarbakır arasında yakın zamanda turizm fuarını gerçekleştirmek istiyoruz. Bu fuarların da ilimiz tanıtıma ciddi katkı sunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Erbil Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Zihni Tuğrul ise, Diyarbakır TSO’nun yapmış olduğu çalışmaların diğer TSO’lara model olduğunu ve ziyaretlerin ticari ilişkilerin geliştirilmesine gerçek anlamda katkı sağladığını ifade etti. Türkiye’nin Irak ile olan ihracatının yüzde 8 oranında artığını ifade eden Tuğrul, “Ancak Irak Merkezi hükümetin yanlış politikalarından dolayı zaman zaman ticari ilişkiler olumsuz etkilendi. Bu ziyaretlerin, siyasi olarak alınan bu yanlış kararların düzeltilmesinde etkili olacağınız düşünüyoruz” diye konuştu.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve beraberindeki heyet, bu sabah ziyaretçileri kapısını açan inşaat fuarını ziyaret etti.

 

 

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER