Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DTSO destekli proje başarıyla sonuçlandı

Diyarbakır’da düzenlenen törenle “Kırsal Topluluklar Tarımla Birleşiyor” projesinin kapanışı yapıldı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliği ve Japonya Hükümeti’nin finansmanı altında yürütülen “Kırsal Topluluklar Tarımla Birleşiyor” projesinin kapanış etkinliği ve “Üretici Kadınlar Fotoğraf Yarışması” ödül töreni düzenlendi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na ait Diyarbakır Gastro İnovasyon […]

DTSO destekli proje başarıyla sonuçlandı
  • 27 Mart 2024 10:00
  • 9 Nisan 2024 00:55

Diyarbakır’da düzenlenen törenle “Kırsal Topluluklar Tarımla Birleşiyor” projesinin kapanışı yapıldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliği ve Japonya Hükümeti’nin finansmanı altında yürütülen “Kırsal Topluluklar Tarımla Birleşiyor” projesinin kapanış etkinliği ve “Üretici Kadınlar Fotoğraf Yarışması” ödül töreni düzenlendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na ait Diyarbakır Gastro İnovasyon Merkez binasındaki törene, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden Genel Müdür Vekili Ferhat Çolak, STK Temsilcileri, Japonya Büyükelçiliği 2. Katibi iş insanları katıldı.

“KOOPERATİFLER ÖNEMLİ BİR ARAÇTIR”

Proje desteği ile Gastro İnovasyon Merkezi bünyesinde Key Ma Kadın Kooperatifi’nin kurularak, faaliyetlerine başladığına değinen DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Kooperatif diğer kadın kooperatifleri ile de bir araya gelerek yöresel gıda üretiminde bir kapasite oluşturacak ve Gastro İnovasyon Merkezi’nde kadınların ürettiği ürünleri satışa sunacak ve ikram edecek. Bugün ayrıca tarım ve gıda sektöründe kadınların üretimini belgeleyen bir fotoğraf yarışması da düzenlenecek. Kadınların özellikle yöresel ürünler ve lezzetlerin üretiminde üretime katılabileceklerini ve kooperatiflerin bunun önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“KADIN KOOPERATİFLERİ İLE İŞBİRLİĞİ SAĞLIYORUZ”

Kaya, kadın kooperatifleri ile işbirliği sağladıklarına değinerek, şöyle devam etti: “Key Ma Kadın Kooperatifi’ni FAO desteği ile yeni kurduk. Bünyesinde yerelden 5 kooperatifimizin temsilcileri de yer alıyor. Mutfakta çalışan kadınlarımız ile birlikte yaklaşık 20 kişilik bir ekip oluşturulmuş durumda. Lice Kadın Kooperatifi, Şimel Kadın Kooperatifi, Amida Kadın Kooperatifi, Çermik Kadın Kooperatifi, Sur Kadın Kooperatifi, Tohum Kadın Kooperatifi ve Nefel Kadın Kooperatifi şimdilik beraber çalışmaya başladığımız kooperatifler. Bugün aramızda başka kadın kooperatiflerimiz de var. Bu merkez bünyesinde satın aldığımız, işlediğimiz ve sunduğumuz ürünlerin tamamında önceliği kadın kooperatiflerine vermek istiyoruz. Key Ma Kadın Kooperatifi’ni de bir çatı kooperatif olarak konumlandırıyoruz. Hem merkezin işletilmesi hem de kadın kooperatiflerinin ürünlerinin pazarlama sürecine katkı vermesini planlıyoruz.

ÇERÇİ YÖRESEL ÜRÜN SATIŞ NOKTALARI

Çerçi Yöresel Ürün Satış Noktamız var. Şimdi tarımsal üretim sezonu başlıyor. Kadın kooperatiflerimiz de hazırlıklarına başlayacaklar. Bizler de bünyemizdeki satış noktasında 30 farklı ürüne yer vermek için çalışmalara başlayacağız. Yöresel ürünlerden daha inovatif ürünler yapılmasına odaklanacağız. Örneğin Lice domatesimiz, Çermik biberimiz var. Bunlardan soslar yapılabilir mi? Burada ikram ederiz ve satışa sunarız.”

Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise, “Japonya Hükümeti desteği ile  yürütülen proje kapsamında ilimizde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odamızın  Gastro İnovasyon Merkezi bünyesinde en somut ifade ile Yöresel ürün lezzetlerinin geliştirilmesi ve satış noktalarının oluşturulması amacıyla Key Ma Kadın Kooperatifi kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır” dedi.

“PAZAR OLUŞMASINDA ÇARPAN ETKİ GÖSTERECEKTİR”

Yeşil, kooperatifin bir çok girişimci ve kırsal bölgelerde bulunan kooperatifler ile iş birliği yaparak inovatif bir şekilde konuya ilişkin pazar oluşmasının ve gelişmesinin yönünde çarpan etki göstereceğini söyledi.

“KRİTİK ROL OYNADI”

Son olarak konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise şunları söyledi: “Eğitimlerimiz sayesinde katılımcılar, tarımsal üretimde verimliliklerini artırma ve yeni iş olanakları bulma konusunda önemli adımlar attı. ‘Üretici Kadınlar Fotoğraf Yarışması’ da kadınların tarım sektöründeki önemli rollerini ön plana çıkararak, bu alandaki ilham verici başarı hikayelerini belgeledi. ‘Üretici Kadınlar Fotoğraf Yarışması’, kadınların tarımsal üretim süreçlerindeki kritik rollerine odaklanarak, bu alandaki deneyimleri görsel olarak anlatmayı amaçladı. Yarışmada seçilen eserler, etkinlikte sergilendi ve tarımsal yaşamın çeşitli yönlerini başarıyla yansıttı.”