DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

DTSO Başkanı Kaya: Pandemide Diyarbakır’a sermaye göçü yaşandı

Son Güncelleme :

23 Ağustos 2020 - 16:13

DTSO Başkanı Kaya: Pandemide Diyarbakır’a sermaye göçü yaşandı

VEYSİ POLAT

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, yeni tip koronavirüs pandemisinin bölge nezdinde Diyarbakır’a etkisinin bazı kentlere göre daha az olduğunu ifade ederek, “Bu durum Diyarbakır’a sermaye göçü yaşattı” dedi.

Nurullah Timur’un moderatörlüğünü yaptığı “Çarpel Medya” adlı programda pandeminin Diyarbakır’a etkisini değerlendiren Mehmet Kaya,bu süreçte işsizliğin arttığını, finansa erişim konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını söyledi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya.

“DİYARBAKIR’DAN DAHA FAZLA ETKİLENEN YERLER VAR”

DTSO olarak pandeminin işletmelere olan etkisini araştırmak için üç ayrı çalışma yaptıklarını belirten Kaya, “Üç çalışma yaptık bu dönemde. İlkinde OSB’deki etkilenme olayını ele aldık. 215 işyerinden 155’inde çalışma yaptık. Pandemiden ne kadar etkilendikleri, destek alıp almadıklarını sorduk. Şimdi TÜBİTAK ile birlikte ortak çalışma yapıyoruz. Etkilenme oranının yüzde 92’ye ulaştığını görüyoruz. Destek alma iste yüzde 20 bandında. Bu Türkiye genelinde de mi böyle? Hayır. En çok etkilenen Doğu ve Güneydoğu bölgeleri olmasına rağmen destekler konusunda en az desteklenen bölgedeyiz. Diyarbakır, bölgedeki bazı kentlerden daha iyi durumda. Vahim durumda olan kentler de var. Bu yaşanan sıkıntılar, krediye ulaşama sorunları nedeniyle batıya yaşanan sermaye göçü bu kez Diyarbakır’a yaşanıyor” dedi.

“SOSYAL YARDIMDAN BAZI KESİMLERİN FAYDALANDIRILDI”

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, pandemi nedeniyle yapılan bin TL’lik sosyal yardım desteğinin güvenlik soruşturmalarına tabi tutulduğunu ve yardımlardan belli kesimlerin faydalandırıldığını ifade ederek, “Ne yazık ki yardımı alamayan kesim sosyal patlamanın tetikçisi konumundalar” dedi.