DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır’ın tekstilde 2023’teki ihracat hedefi 1 milyar dolar

Son Güncelleme :

04 Eylül 2022 - 18:28

Diyarbakır’ın tekstilde 2023’teki ihracat hedefi 1 milyar dolar

Diyarbakır’ın bereketli topraklarında üretilen pamuk, bunun işlenmesi ve birçok işleminin yapılması için yapılan yatırımlarla kent, tekstilde çağ atlayarak Avrupa’ya açıldı. Diyarbakır, geçen yıl ocak-temmuz ayı içerisinde 115 milyon dolar ihracat yaparken, bu yıl aynı aylar içesinde 163 milyon doları buldu. Güneydoğu Tekstil Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, nihai hedeflerinin 2023 yılında şartların daha da iyileşmesiyle hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) açıkladığı verilere göre, geçen yıl ocak-temmuz ayı içerisinde 115 milyon dolar olan ihracatın, 2022 Ocak-temmuz ayları içerisinde 163 milyon dolara kadar çıktığını belirten Dalkıran, nihai hedeflerinin gelecek yıl bu rakamı 1 milyar dolarak çıkarmak olduğunu söyledi.

Bugün itibariyle sadece tekstil sektöründe çalışan sayısının 15 binin üzerine çıktığını vurgulayan Dalkıran, şöyle devam etti:

“Çoğunluğu hala yarı kapasiteyle çalışıyor. Genç nüfus, ciddi bir altyapı ve yatırım var. Bizim söylediğimiz 1 milyar dolarlık rakam afaki söylenen bir rakam değildir. Koymuş olduğumuz bu hedefi 2023 yılının sonunda mutlaka ulaşabileceğimizi ön görüyoruz. Biz dernek olarak Diyarbakır’da tekstilde hızlı bir gelişim gösteriyoruz. Son derece modern fabrikalar kuruluyor. Bizim amacımız Diyarbakır markalarıyla Avrupa’yı giydirmek. Şu an Avrupa, Amerika, özelikle Ortadoğu ihracat noktalarımızın en önemli kapılarından bir tanesi. Ciddi bir şekilde ihracat yapılıyor.”