Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DİYARBAKIR’DAN DÜNYAYA JANT ÜRETİYORLAR

Türkiye’nin en önemli jant firması olan ve 100’e yakın ülkeye ürün ihracat eden jant fabrikasındaki çalışmalara öncülük eden kadın mühendisler, 60 erkeğe yön veriyor. KADIN MÜHENDİSLER YÖN VERİYOR Diyarbakır’da faaliyet yürüten Jamaş Jant Makine Fabrikası, Türkiye’de zirai grubunda ürün çeşitliliğinde ilk sırada yer alırken, başta Amerika ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye de ihracatta bulunuyor. […]

DİYARBAKIR’DAN DÜNYAYA JANT ÜRETİYORLAR
  • 28 Şubat 2024 23:01
  • 9 Nisan 2024 00:56

Türkiye’nin en önemli jant firması olan ve 100’e yakın ülkeye ürün ihracat eden jant fabrikasındaki çalışmalara öncülük eden kadın mühendisler, 60 erkeğe yön veriyor.

KADIN MÜHENDİSLER YÖN VERİYOR

Diyarbakır’da faaliyet yürüten Jamaş Jant Makine Fabrikası, Türkiye’de zirai grubunda ürün çeşitliliğinde ilk sırada yer alırken, başta Amerika ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye de ihracatta bulunuyor. Ağır metal sektörü olarak bilinen fabrikada, traktör ve römork jantlarının üretimine kadın mühendislerin öncülük etmesi ise dikkat çekiyor. 60 erkek çalışana yön veren kadın mühendisler, bu işin sadece erkeklerin kol gücüne ait olmadığını da gösteriyor.

“ERKEK İŞİ” DENİLEN BÜTÜN İŞLERİ YAPTI

Daha önce stajyer olduğu yerde mühendis olarak 7 aydır çalıştığını belirten kadın mühendislerden Rozerin Bekalp, “Ağır metal sanayide jant firmasında, daha doğrusu bu gibi yerlerde kadınların stajyer olarak çalışması bile neredeyse imkânsız gibi görünüyor. Ama buradaki staj dönemimde bile işi öğrenmek için yeri geldiğinde kaynak bile yaptım. Erkeklerin denen bu işin bütün alanına girdim ve başardım. Ve şuan öğrencilikten yetiştiğim bir firmada çalışmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

100’E YAKIN ÜLKEYE JANT İHRACAT EDİYORLAR

Makine Mühendisi ve Üretim Müdürü Hasan Basri Elem ise firmanın üretimi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Jamaş 1970’li yıllarda Ankara’da üretim yapan Türkiye’nin ilk traktör jant üretici firmasıydı. 2013’ten beri Diyarbakır’da faaliyetlerini sürdürmekte. 60 kişiyi istihdam ediyoruz. Konya’da da bir satış bayimiz var.  Günlük üretim kapasitemiz 700, yıllık ise, 200 bin adet jant üretiyoruz. Tüm traktör markalarına jant üretiyoruz. Almanya’ya çöp kovası üretip gönderiyoruz. Üretimimizin yüzde 70’ni dışa ihracat ediyoruz.”