Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da istihdama DTSO dopingi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Bilim Eğitim Vakfı bünyesinde yürütülen AB destekli “Gençlerin Dijital Sektörlerde İstihdamının Arttırılması Projesi” başladı. DTSO’da “Gençlerin Dijital Sektörlerde İstihdamın Artırılması Projesi” düzenlenen etkinlikle başladı. Diyarbakır Gastro İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen açılışa DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Kuruluş Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını […]

Diyarbakır’da istihdama DTSO dopingi
  • 28 Mart 2024 21:42
  • 9 Nisan 2024 00:55

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Bilim Eğitim Vakfı bünyesinde yürütülen AB destekli “Gençlerin Dijital Sektörlerde İstihdamının Arttırılması Projesi” başladı.

DTSO’da “Gençlerin Dijital Sektörlerde İstihdamın Artırılması Projesi” düzenlenen etkinlikle başladı. Diyarbakır Gastro İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen açılışa DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Kuruluş Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentte işletmelerin büyümesi, yeni girişimlerin kurulması ve daha katma değerli üretim ve hizmet sunumu için insan kaynağının oldukça önemlidir. Bu nedenle kendi kurduğumuz merkezlerde gençlere ve kadınlara yönelik çalışmalara son yıllarda öncelik vermeye başladık.

Ekonomimiz için oldukça önemli bir avantaj olan gençlerimizin ve kadınlarımızın işgücüne katılımının düşük olması en temel sorunlarımızdan biri. Gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. İşletmelerimiz de son yıllarda artan bir şekilde çalışan bulmakta zorlanıyor. Bunun nedenlerine odaklanmak, çözümler üretmek ve projeler geliştirmek önceliğimiz oldu. Bu kapsamda da Diyarbakır Sanayi Mektebi başta olmak üzere merkezlerimiz bünyesinde eğitimler, farkındalık çalışmaları, etkinlikler düzenliyoruz. Şimdi de işletmeler tarafında eşleştirme, gençler ile bir araya getirmeye odaklanmaya başlayacağız” dedi.

“İYİ EĞİTİM ALAN GENÇLERİMİZ DESTEKLENMELİ”

Konuşmasında kentteki genç nüfusa ve nitelikli insan kaynağı eksikliğine dikkat çeken Kaya, şöyle devam etti:

“Genç nüfusun kalıcı işsiz olması, ev genci dediğimiz görünmeyen iş aramayan gençlerin sayısında artış ilimiz için önemli toplumsal ve ekonomik sorunlar barındırıyor. Nitelikli insan kaynağı ile çok daha iyi yatırımlar alabileceğimiz bir kent olabilecekken yoksulluk, işsizlik ve bunun yarattığı toplumsal sorunlar gündemimiz oluyor. Bu nedenle gelecek dönemde en çok eğilmemiz ve üzerinde durmamız gereken hususun gençlerimizin iyi eğitim alması, eğitimlerden sonra desteklenmesi ve istihdama aktif ve sürdürülebilir bir şekilde katılması olmalı. Elbette bu sadece oda olarak bizim işimiz değil ve tek başımıza da yapabileceğimiz bir husus değil. Biz iki yıldır farklı işbirlikleri ile bu alanda çalışıyoruz ve hem gençlerin hem de işletmelerin karşılaştıkları sorunları kısıtları daha iyi görüyoruz. Şimdi tüm STK’larımızın ilgili kurumlarımızın ve yerel yönetimlerimizin bu soruna birlikte daha çok odaklanması gerektiğini düşünüyoruz.”

“GENÇLERİMİZ SÜRDÜRELEBİLİR ŞEKİLDE İSTİHDAMA DAHİL EDİLMELİ”

Daha sonra konuşan DTSO Bilim Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Faruk Korkmaz, şunları söyledi:

“Genç nüfusumuz ilimiz ekonomisi için en önemli avantajlardan biri. Ancak gençler sürdürülebilir bir şekilde istihdama katılamıyor ve iş aramaktan vazgeçiyor. Bu sorunun çok fazla nedeni var elbette. Önemli yapısal sorunlarımız da var. Ancak yerelde çözümler üretilmesi ve yerel dinamiklerin bu sorunu sahiplenmesi oldukça önemlidir. Diyarbakır Sanayi Mektebi’ni 2019 yılında açtık. Önceleri yaygın nitelikli eğitimler ile başladık. KOBİ’ler, çalışanlar, kadın girişimciler için 100’ün üzerinde eğitim düzenledik ve yaklaşık 5.000 kişiye ulaştık. 1,5 yıldır NEET gençlere yönelik çalışma yapıyoruz. Moda tasarım, aşçı yardımcılığı, barista, yazılım dilleri gibi eğitimler düzenledik ve sonrasında da işletmeler ile nasıl eşleştirebileceğimize bakmaya başladık. Sanayi Mektebi’nde düzenlediğimiz eğitimleri, İş – Kur İl Müdürlüğü, Milli İl Eğitim Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Yenişehir Halk Eğitim Merkezi, Gençlik Değişim Derneği ile yapıyoruz. Şu an Sanayi Mektebi’nde Animasyon, Web Tasarım, Kısa Film ve Grafik Tasarım eğitimlerimiz var.”