Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır’da iş camiası Bakan Şimşek’ten ne istedi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Diyarbakır’daki iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Fuat Bulut Toplantıya, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, M. Sait Yaz ve Suna Kepolu Ataman, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, OSGİAD […]

Diyarbakır’da iş camiası Bakan Şimşek’ten ne istedi?
  • 27 Mart 2024 09:54
  • 9 Nisan 2024 00:55

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Diyarbakır’daki iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.

Fuat Bulut

Toplantıya, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, M. Sait Yaz ve Suna Kepolu Ataman, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, OSGİAD Başkanı Bedri Rıdvan ve SİAD temsilcileri katıldı.

Alınan bilgiye göre iş insanları, basına kapalı olarak yapılan toplantıda Diyarbakır ve Bölge ekonomisini değerlendirdi. Bakan Şimşek de, katılımcıları tek tek dinleyerek not aldı.

“EN BÜYÜK SORUN FİNANSA ERİŞİM VE YÜKSEK KREDİLER”

OSB Başkanı Mustafa Fidan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Pandemi ve deprem gibi afetlere rağmen ülkemizin kalkınması için çaba gösteren sanayicilerimiz, birtakım sıkıntılar yaşamaktadır. En büyük sorun, finansa erişimdir. Özellikle KOBİ’lerimiz için uygulanan değişken faiz uygulaması ve oranların yüzde 60-65’lere çıkmasıyla işletmeler geri ödemelerde zorlanmaktadır. Bankalardan çektiğimiz kredilere üç katına varan geri ödeme planları, aynı zamanda yeni yatırımların önünde de büyük engeldir. Bu konuda özellikle kamu bankalarımızdan üreticilerimizi rahatlatacak adımlar bekliyoruz. Bölgemize özellikle imalat yapan firmalarımıza düşük kredi imkanının sağlanması, yeni istihdam alanlarının açılmasına ve yeni yatırım fırsatlarına yol açacak, sanayicilerimize büyük bir güven verecektir.”

İş insanları ayrıca Silvan Barajı’nın gecikmesinin de tarımcılığa büyük darbe vurduğunu ifade ettiler.