Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Diyarbakır OSB Başkanı: Yalan haberlerle sanayicilerimiz karalanıyor

Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, sanayi esnafının 200 milyon elektrik ve doğalgaz borcu olduğu iddialarını yalanladı. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Fidan, 2023 yılının ihracat rakamlarını ve bazı haber yayın kuruluşlarında OSB’deki sanayici esnafın borcunun 200 milyon olduğu iddialarına ilişkin gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklamada bulundu. 1996 yılında kurulan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 340 […]

Diyarbakır OSB Başkanı: Yalan haberlerle sanayicilerimiz karalanıyor
  • 16 Mayıs 2024 19:36

Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, sanayi esnafının 200 milyon elektrik ve doğalgaz borcu olduğu iddialarını yalanladı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Fidan, 2023 yılının ihracat rakamlarını ve bazı haber yayın kuruluşlarında OSB’deki sanayici esnafın borcunun 200 milyon olduğu iddialarına ilişkin gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklamada bulundu.

1996 yılında kurulan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 340 civarında fabrikanın olduğunu belirten Fidan, “Çalışanların hepsi Diyarbakır topraklarında çalışanlardır. Bizim de amacımız Diyarbakır OSB’sini daha da ileriyle taşımak. OSB’miz 4 etaptan oluşmakta. Dördüncü etabımızın içinde halen devam eden inşaatlarımız var. Bu inşaatlarda bittiği zaman dördüncü etabımızda çalışan işçi sayısı 30 binin üzerine çıkacak. Bir de bizim beşinci etap da açıldı, yakın zamanda tahsislere başlayacağız. Onlar da biterse, 2026 yılının sonunda hedef çalışan sayısı 40-50 bin olacak. Bizim tek gayemiz ve hedefimiz Diyarbakır’ı markalaşan bir şehir haline getirmek. Diyarbakır anıldığı zaman sanayisiyle, turizmiyle ve huzuruyla anılmasını istiyoruz” dedi.

“70 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ”

Diyarbakır’dan 70 ülkeye ihracat yaptıklarına işaret eden Fidan, “2023 yılındaki ihracat rakamımız 231,5 milyon dolar. Bunun 103 milyon doları sadece Kürdistan Federal Bölgesi’ne gitti. Ve bu sadece TİM verilerine göredir. Ayrıca sanayicimizin çoğu ürünlerini lojistik firma ile gönderdiği için çoğu ihracat bizim üzerimizden gözükmüyor. Mersin, Silopi ve Cizre’de gözüküyor. Aslında bizim ihracat rakamlarımız belki de 500 milyon doların üzerinde. Tabi bizim hedefimiz TİM’in rakamlarına göre ihracatı 500-600 milyon dolar çıkarmak. İnşaattan tutun da, gıda ve mobilya ürünlerine kadar birçok ihracat ettiğimiz ürünlerimiz var” diye konuştu.

“ÇIKAN HABERDE VERİLEN ELEKTRİK BORCU RAKAMI YANLIŞ”

Bazı medya kuruluşlarında OSB’deki sanayici esnafın borçlarına dair çıkan iddialara da cevap veren Fidan, şunları söyledi:

“Elektrik borcu iddiaları üzücü bir haber. Yapılan haberin içerisinde borç rakamı doğru verilmemiş ve çelişen şeyler var. Haberin girişinde 200 milyon borç olduğu yazıyor, devamında, 200 milyonun üzerinde olduğu borç deniyor, en son ise 200 milyon civarında borç deniyor. Haberin içiriği doğru değil. Diyarbakır OSB’si olarak elektriği ve doğalgazı kendimiz satıyoruz. Normal vatandaş da elektrik borcunu ödemediği zaman DEDAŞ tarafından uyarı mesajı gönderilir. Biz de OSB olarak elektrik borcunu ödemeyen sanayicilere rutin bir uyarı mesajı gönderdik. Bu borç OSB’nin borcu değil, elektrik dağıtımı biz yapıyoruz, ama bu borç Diyarbakır’daki şuan sıkıntı çeken ve zor durumda olan sanayicilerin borcu. Aslında bu yapılan haber bizi sıkıntıya sokmuyor, Diyarbakır sanayicisini zor duruma sokuyor ve dışarıdan buraya gelen yatırımcılara Diyarbakır kötüdür algısını oluşturuyor” diye kaydetti.

GERÇEK BORÇ RAKAMLARINI AÇIKLADI

OSB’deki sanayici esnaf borcunun 84 milyon 484 bin 120 kuruş olduğunu açıklayan Fidan, şöyle devam etti: “Sanayicinin elektrik borcu 84 milyon 484 bin 120 kuruştur. Bu borç beşinci ayın 21’e kadar ödenmesi gerekiyor diye yazıyor faturada. Doğalgaz borcu da sıfırdır. Yani hiç borç yok. Bu borç, ne benim, ne yönetimin ne de OSB’nindir. Sanayicinin borcudur. Sanayici zaten zor durumda, ekonomik krizle cebelleşiyor. Her gün sanayicinin tepesine binmeye gerek yok. Sanayicilerimize yardımcı olarak hızlı bir şekilde ödetmeye çalışıyoruz” dedi. Haber Merkezi