DOLAR 15,5731 % 0.6
EURO 16,2130 % 0.57
GRAM ALTIN 907,91 % 0,68
ÇEYREK A. 1.484,43 % 0,67
BITCOIN 29.530,00 0.52
SON DAKİKA
hava
Google News

DİMDER, sektörün iflas etmemesi için tüm müteahhitlerin sözcüsü oldu

Son Güncelleme :

23 Mart 2022 - 22:44

DİMDER, sektörün iflas etmemesi için tüm müteahhitlerin sözcüsü oldu

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da üç ay önce kurulan Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği (DİMDER), son 6 ayda yüzde 300’lere varan inşaat malzemelerindeki artış nedeniyle zor günler yaşayan ülke genelindeki tüm müteahhitlerin adeta sesi oldu. Merkezi Diyarbakır’da olması nedeniyle kente gelen siyasetçilere taleplerini aktaran DİMDER, diğer yandan da Ankara’daki TBMM koridorlarında sektörün iflas bayrağı çekmemesi için diplomasi trafiği yürütüyor.

Kamuda müteahhitlik yapan sektör temsilcilerinin zor durumda olduğunu, inşaat malzemelerine yapılan zamlar nedeniyle Yap-Sat’çıların iş yapamaz hale geldiğini söyleyen DİMDER Başkanı Aziz Elaldı, hükümetin “Taahhüt işi yapan firmalara kayıtsız ve şartsız Tasfiye Hakkı’nın tanınmasını” ve “İnşaat malzemelerine yapılan zamlara müdahale edilmesi”ni istiyor.

Merkezi Diyarbakır’da olmasına rağmen Türkiye’nin her kentinden 300’ü aşkın üyesi olan DİMDER’in Yönetim Kurulu üyeleri, iki hafta önce Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile özel gündemle toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu, DİMDER’in tasfiye hakkının tanınmasının da içerisinde yer aldığı talepleri Grup Toplantısı’nda dile getirdi.

Ankara’da temaslarda bulunan DİMDER Yönetim Kurulu üyeleri, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Çanakçı, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak ile görüşme gerçekleştirdi.