Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dicle Elektrik’ten 201 milyon TL’lik yatırım

Dicle Elektrik, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki şebeke altyapısını güçlendirmek için toplam 201 milyon tutarında yatırım gerçekleştirdi. Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan altı ilde kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız enerji dağıtımı vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Yatırımlarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tüketici hizmetleri ve hizmet kalitesi yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştiren Dicle […]

Dicle Elektrik’ten 201 milyon TL’lik yatırım
  • 29 Şubat 2024 12:52
  • 9 Nisan 2024 00:55

Dicle Elektrik, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki şebeke altyapısını güçlendirmek için toplam 201 milyon tutarında yatırım gerçekleştirdi.

Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan altı ilde kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız enerji dağıtımı vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor. Yatırımlarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tüketici hizmetleri ve hizmet kalitesi yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştiren Dicle Elektrik, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki şebeke altyapısını güçlendirmek için toplam 201 milyon 200 bin liralık yatırım yaptı.

18 BİN ABONE KESİNTİSİZ ENERJİ ALIYOR

Nusaybin’de gerçekleştirilen alçak ve orta gerilim yeraltı şebekesi ile aydınlatma altyapı yatırımları, 18 bin aboneyi doğrudan olumlu şekilde etkiledi. Yapılan yatırımlar sayesinde, ilçenin cadde ve sokakları modern ve etkileyici bir aydınlatma sistemiyle donatılarak, bölgenin estetik ve işlevsel bir dönüşüm geçirmesi sağlandı. Yatırım paketinin önemli bir bölümünü oluşturan havai elektrik hatlarının yer altına alınması işlemiyle birlikte, yeni kurulan alçak gerilim sayaç otomasyon panoları ve direk üstü sayaç otomasyon panoları, Nusaybin sakinlerinin daha kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti almasının önünü açtı.

KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 7’YE DÜŞTÜ

Nusaybin ilçesinde enerji nakil hatlarının yer altına alınması ve uzaktan erişilebilir sayaç ve panolarının devreye girmesi sayesinde elektrik tüketiminde kayıt dışılığın önüne geçilerek, kayıp-kaçak oranlarında büyük bir düşüş yaşandı. Yapılan bu stratejik yatırımlar sonucunda, ilçedeki arıza sayıları yüzde 80 oranında azaldı. Özellikle yatırım yapılan alanlardaki trafolarda gerçekleştirilen ölçümler, kayıt dışı tüketimin yatırımlar öncesinde yaklaşık yüzde 65 seviyelerinde iken yatırımların tamamlanmasıyla birlikte bu oranın 18 bin abonenin olduğu bu bölgede yüzde 7’ye kadar gerilediğini gösterdi.

KAYIT DIŞI TÜKETİME KARŞI KONTROLLER DEVAM EDECEK

Nusaybin’de gerçekleştirilen yatırım çalışmalarını değerlendiren Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, “Yatırım ile birlikte kaçak tüketimin azalmasının oluşturduğu olumlu etkiyi Nusaybin ilçemizde bariz bir şekilde görüyoruz. Enerji Bakanlığımızın, Enerji Piyasaları Denetleme Kurulunun ve Mardin Valiliğimizin destekleri ile, Mardin ilimizde bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de kayıt dışı tüketim ile mücadelemiz ve kesintisiz elektrik hizmetimiz tüm hızıyla devam edecek” dedi.