Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Zincir marketlerin kapanmaması esnafa zulümdür

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, pandemiye karşı tam kapanma sürecinde lokanta, pastane, beyaz, ayakkabıcı gibi küçük esnafların kepenk açamayacağına dikkat çekerek, yasaklardan büyük zincir marketlerin muaf tutulmasına sert tepki gösterdi. Diyarbakır’da 42 meslek odasının çatı örgütü olan ve 63 bin […]

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Zincir marketlerin kapanmaması esnafa zulümdür
  • 27 Nisan 2021 20:19

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, pandemiye karşı tam kapanma sürecinde lokanta, pastane, beyaz, ayakkabıcı gibi küçük esnafların kepenk açamayacağına dikkat çekerek, yasaklardan büyük zincir marketlerin muaf tutulmasına sert tepki gösterdi.

Diyarbakır’da 42 meslek odasının çatı örgütü olan ve 63 bin üyesi ile kentin en büyük STK’sı olan DESOB’un Başkanı Alican Ebedinoğlu, hükümetin pandemiye karşı aldığı tedbirleri değerlendirdi. Tedbirler kapsamında konfeksiyoncu, ayakkabıcı, oto parçacı, beyaz eşya, elektronik, lokanta, pastahene, zücaciye gibi işletmelerin kapalı olacağına dikkat çeken Ebedioğlu, “Bu işletmeler kapalı kalacak öte yandan 53sektörün ürünlerini satan zincir marketler açık olacak. Bu esnafa zulümdür. Bu süreçte zincir marketlerin tamamı kapalı olmalı” dedi.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu.

“EKONOMİK DESTEK OLMAZSA SOSYAL SORUNLAR ARTACAK”

Ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini ifade eden Ebedinoğlu, şöyle devam etti: “Evet zor bir süreçten geçiyoruz ancak sağlımız her şeyin üstündedir. Alınan kararlar zorunlu olsa da esnafın tükenmemesi adına gerekli desteklerin verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde pandeminin tahribatından daha ağır sosyal sorunlarla karşı karşıya kalacağımız gerçeğini unutmamalıyız. Tam kapanmada, ‘Ekonomik Destek’ olmazsa olmazdır. Bu sebeple ilk mesai gününde; biriken çekler, krediler, faturalar, kiralar, Bağkur , SGK prim borçları, krediler, kredi kartları, faturalar ertelenmeli; çekler ve işletme giderleri gibi vs. için faizsiz kredi verilmelidir.”