Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DESOB Başkanı Ebedinoğlu isyan etti: Esnaf iflasın eşiğine geldi

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu, hükümetin açıkladığı 200 milyar TL’lik “Koronavirüs Ekonomik Tedbir Paketi”nin esnafa büyük bir katısının olmadığını söyledi. Ebedinoğlu, “Ekonomik istikrarın ve istihdamın en büyük aktörü olan hizmet sektöründeki esnafımız, zor bir süreçte iflas etme eşliğindedir” dedi. Hazine […]

DESOB Başkanı Ebedinoğlu isyan etti: Esnaf iflasın eşiğine geldi
  • 25 Nisan 2020 20:43

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu, hükümetin açıkladığı 200 milyar TL’lik “Koronavirüs Ekonomik Tedbir Paketi”nin esnafa büyük bir katısının olmadığını söyledi. Ebedinoğlu, “Ekonomik istikrarın ve istihdamın en büyük aktörü olan hizmet sektöründeki esnafımız, zor bir süreçte iflas etme eşliğindedir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbileri kapsamında şu ana kadar 200 milyar liralık destek yapıldığını söyledi. Albayrak, “Ekonomik istikrar kalkanı kapsamında aldığımız adımların geldiği noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Vergi ötelemeleri, ticari hayatın aksamaması için devreye alınan tedbirler, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, bireysel ihtiyaç desteği, esnaf destek paketimiz üretim gücümüze ve esnafımıza koruma kalkanı sağladı. Bu kapsamda bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar TL’ye ulaştı. Şu anda 4.4 milyon ailemize 1000 lira destek yardımında bulunduk” dedi.

“YENİ BİR PAKET ACİLEN AÇIKLANMALI”

Twitter hesabından paylaşım yapan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Albayrak’ın açıkladığı 200 milyar TL’lik desteğin reel olarak esnafa büyük bir katkısının olmadığını söyledi. Ebedinoğlu, paylaşımında şunları söyledi:

“1-Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan ekonomik önlemlere ilişkin yaptığı açıklamada esnaf paketinin içinde bulunduğu 200 milyar TL desteğin piyasaya aktarıldığını açıkladı ancak reel olarak esnafa büyük bir katkısının olmadığı bir gerçektir.

2-Ekonomik istikrarın ve istihdamın en büyük Aktörü olan hizmet sektöründeki esnafımız zor bir süreçte iflas etme eşliğindedir. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle kapalı olan esnafımıza Hazine’den nakit bir desteğin yanı sıra kredilerini kapsayan bir paketin acilen açıklanması gerek” dedi.