Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Esnafa destek paketi yaraya derman olmadı

VEYSİ POLAT Hükümetin depremden sonra açıkladığı esnafa destek paketinin yetersiz olduğunu ifade eden DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Bu paketler yetersiz, esnafın yarasına derman olmadı. Borçların ötelenmesini değil, af kapsamına alınmasını istiyoruz. Esnaf, ailesine miras olarak borçların kalmamasını istiyor” dedi. Maraş merkezli depremin etkilediği 11 kentte saha araştırması yapıp esnaf ve sanatkarların sorunlarını rapor haline getiren […]

DESOB Başkanı Ebedinoğlu: Esnafa destek paketi yaraya derman olmadı
  • 15 Mart 2023 19:27

VEYSİ POLAT

Hükümetin depremden sonra açıkladığı esnafa destek paketinin yetersiz olduğunu ifade eden DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Bu paketler yetersiz, esnafın yarasına derman olmadı. Borçların ötelenmesini değil, af kapsamına alınmasını istiyoruz. Esnaf, ailesine miras olarak borçların kalmamasını istiyor” dedi.

Maraş merkezli depremin etkilediği 11 kentte saha araştırması yapıp esnaf ve sanatkarların sorunlarını rapor haline getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Doğu ve Güneydoğu Temsilcisi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, hükümetin açıkladığı destek paketlerinin yetersiz olduğunu söyledi. Diyarbakır’da 592 işyerinin yıkıldığını, 680 işyeri hakkında da yıkım kararı alındığını belirten Ebedinoğlu, işyeri sahibi ve işçilere bir yıl süreyle işsizlik maaşını bağlanmasını, borçların tamamen silinmesini istedi.

Ebedinoğlu, afet bölgesi kapsamına alınan 11 kentteki izlenimlerini anlattı. 6 Şubat’ta meydana gelen depremin merkez üssü olan Maraş başta olmak üzere Hatay, Adıyaman, Malatya’da acı tablolarla karşılaştıklarını ifade eden Ebedinoğlu, “Bölgemiz, yüzyıllardır yaşanmamış bir felaketle karşı karşıya kaldı. Acımız büyük, canlarımız için acı çekiyoruz” dedi.

“DOKUZ TALEBİMİZDEN İKİSİ KABUL EDİLDİ”

Afet kapsamına alınan kentlerdeki esnaf ve sanatkarların ciddi destek olmadan yeniden ayaklanmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Ebedinoğlu, TESK’e bağlı oda başkanlarıyla yaptıkları toplantıda aldıkları dokuz maddelik öneri paketinden sadece ikisinin hükümet tarafından kabul edildiğini söyledi. Ebedinoğlu, “Evet destekler verildi; vergiler, SGK borçları, esnaf kredilerinin borçları faizsiz 6 ay ertelendi. Ancak bazı illerimizde esnafımızın yüzde 80’i bitmiş, enkaz altında. Şu an verilen desteklerle esnafın işyerlerini yeniden kurması mümkün değil. Ticaret Bakan Yardımcısı geldiğinde 9 maddelik talep önerimizi kendilerine sunduk, sadece ikisi kabul gördü. On binlerce işletme yok olmuş durumda. Devlet en azından bu süreçte 12 ay boyunca işsizlik ödeneği adı altında istihdamı da korumak için bir maaş bağlaması lazım. Ayrıca yıllardır bina altlarında imalathaneler olmaz, fırın, marangoz olmaz diyordum. Bunların artık siteleşmesi gerekiyor. Devlet nasıl konut ihtiyacını karşılamak için TOKİ üzerinden kararlar aldıysa meslek sitelerinin kurulması için de eşgüdümlü olarak adım atmalı. Verilen desteklerle esnafın ayakta kalabilmesi mümkün değil” dedi.

 

“KREDİLER HİBE EDİLMELİ, BORÇLAR SİLİNMELİ”

Esnaf ve çalışanına işsizlik maaşının bağlanmasını isteyen Ebedinoğlu, şöyle devam etti:

“250 bin TL’lik kredi kararı var ancak biz hibe edilmesini istiyoruz. Borçların ötelenmesini değil, af kapsamına alınmasını istiyoruz. Esnaf, ailesine miras olarak borçların kalmamasını istiyor. Harç bedellerinin kaldırılmasını istiyoruz. Kredi borçlarının 6 ay değil, en az bir yıl ertelenmesini istiyoruz.”

“DİYARBAKIR’DA 592 İŞYERİ YIKILDI”

Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden aldığı verileri de paylaşan Ebedinoğlu, “Şu anda Diyarbakır’da 592 işyeri yıkılmış, bina altlarındaki 680 işyeri için de yıkım kararı var. Yaklaşık bin 200 işyerinin yıkıldığını varsayarsak en az 10 bin kişinin de işsiz kaldığı demektir. Sosyal boyutta ciddi sıkıntı yaşanacaktır. Ki Diyarbakır, Hatay’da yaşanan tahribatın yüzde 5’i kadardır” dedi.

Ebedinoğlu, TOKİ üzerinden yapılan konutlar gibi işletmeler için de proje hazırlanmasını kaydetti.

“BAKAN’IN SADECE BÜROKRASİ İLE GÖRÜŞMESİ DOĞRU DEĞİL”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla geçen hafta Diyarbakır’da gerçekleştirilen toplantıya davet edilmemelerini eleştiren Ebedinoğlu, şöyle devam etti:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Diyarbakır’a gelip toplantı yapıyor, bizler o toplantıya çağırılmıyoruz. Bizim gidip derdimizi anlatmamız lazım. Bakanın sadece bürokrasi ile görüşmesi doğru değil. Temsil ettiğimiz büyük bir kesim var. Esnaf ve sanatkarların deprem nedeniyle oluşan kayıplarını, taleplerini, projelerimizi aktarmamız gerekiyor. Çünkü bunları inşa edecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Sivil toplum kuruluşlarının da muhatap alınması, görüşlerinin alınması gerekirdi. Üstelik biz yarı resmi bir kuruluş olmamıza rağmen toplantıya davet edilmemizi eleştiriyorum.”