Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Batmanlı iş insanının Diyarbakır’a vefası: Yatırımlarınızı batıya değil, buraya yapın

VEYSİ POLAT Batmanlı iş insanı Cahit Akın, iş hayatına atıldığı Diyarbakır’da kurduğu şirketlerle ilk ve tek uygulamaları hayata geçirdi. Arzend İlaç İnşaat Temizlik Peyzaj Limited Şirketi ile haşerelerle mücadelede, Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarını hayata geçiren ilk firma olan Cahit Akın, son olarak Aryana Perde Dünyası ve Aryana Perde Yıkama Tesisi ile adından söz ettiriyor. Hayat […]

Batmanlı iş insanının Diyarbakır’a vefası:  Yatırımlarınızı batıya değil, buraya yapın
  • 21 Aralık 2020 20:41

VEYSİ POLAT

Batmanlı iş insanı Cahit Akın, iş hayatına atıldığı Diyarbakır’da kurduğu şirketlerle ilk ve tek uygulamaları hayata geçirdi. Arzend İlaç İnşaat Temizlik Peyzaj Limited Şirketi ile haşerelerle mücadelede, Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarını hayata geçiren ilk firma olan Cahit Akın, son olarak Aryana Perde Dünyası ve Aryana Perde Yıkama Tesisi ile adından söz ettiriyor.

Hayat hikayesini Abori’ye anlatan Cahit Akın, geçtiğimiz günlerde Aryana Perde Dünyası olarak Amedspor’a sponsorlukla gündeme gelmişti. 1971 yılında Batman’ın Kozluk İlçesi’ne bağlı Tımok (Gümüşörgü) Köyü’nde dünyaya gelen Cahit Akın, 9 kardeşin en büyüğü. Sorumluluk gereği babasının yüküne omuz vermek için sadece ilkokulu okuyabilen Cahit Akın, genç yaşta evlenip baba oldu. O dönem bölge genelinde yaşanan sancılar onları göçer yaptı. Akın ailesi, bu süreçte köyden Kozluk ilçe merkezine taşındı.

GİDERKEN İŞSİZDİ, DÖNÜŞÜNDE İŞ İNSANI OLDU…

Askerlik dönüşü Kozluk Belediyesi’nde işe başlayan Cahit Akın, “Tam da düzenimi kurdum derken, o dönemin haksızlıkları onun da kapısını çaldı. Tutuklandı ve yaklaşık iki yıl haksız yere cezaevinde yattı. Suçlama ve tutuklanmasının haksızlığı mahkemenin daha sonra verdiği beraat kararıyla da tescillendi.

Yaşadıkları onu memleketinden soğutmuştu. Gidebildiği kadar uzaklara gidecekti. Önce Mersin’e gitti, yapamadı İstanbul’a taşındı. Yaklaşık üç yıl gazetecilik deneyiminden sonra İnsan Hakları Derneği’nde aktivistlik ve Göç-Der’de yöneticilik yaptı.

Yıl 2009’a geldiğinde dört çocuk babasıydı. Memleket hasreti ağır basmış, ama kafasında yapmak istediği iş için adres arayışındayken zirai ilaç üretimi yapan firmalarla tanıştı ve bu işi yapmaya karar verdi. Ve bu işi yapmanın adresi de Amed’ti.

“ARZEND İLE BÖLGEDE FARKLILIK YARATTIK”

İş insanı Cahit Akın, o dönemi şöyle anlatıyor:

“İstanbul’da yaşarken insan memleketini özlüyor. Ben de dönmek için bir vesile arıyordum. Çevre-sağlık ilaçları ile tanıştım. Bölgede de ihtiyaç olduğunu öğrenince Diyarbakır’da Arzend İlaç İnşaat Temizlik Tarım Peyzaj Limited Şirketi’ni kurduk. Birkaç firmanın bölge bayiliğini alıp, Doğu ve Güneydoğu’da işe başladık.

İşin içine girdikten sonra bir takım sıkıntı ve sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bir tarafta işe ilişkin ilkel bir bakış açısı bir taraftan da bilimsel verilere dayanan Dünya Sağlık Örgütü’nün bilimsel tezleri ve bakış açısı vardı. Biz bu iki bakış açısı arasında işimizi yaparken hayli zorlandık. Örnek vermem gerekirse senin haşere kontrol alanında kullandığın ilaçlar kimyasal ürünlerdir. Dolayısıyla yanlış kullandığın vakit haşereden fazla diğer hedef dışı canlılara zarar vermektedir.Bu canlıların başında insanlar gelmektedir. Dolayısıyla sineği öldürmekten ziyade insanların kanser olmasına neden oluyorsun bilinçsiz tükettiğin zaman.

Bu ilkel bakış açısını açmam gerekirse; bu coğrafyada var olan algı şu; ilaç kullandığın zaman her şeyi öldürmeli yok etmeli bakış açısıdır. Dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü bu işe ilişkin verilerinde diyor ki; sizi yaşam alanınızda rahatsız eden haşerelere karşı kullanacağınız ilaçlar hedef dışı canlılara zarar vermemelidir. Ya da onu en asgariye indirmelisiniz. Örneğin; seni rahatsız eden sivrisinek mi, diğer canlılara zarar vermeden de onu yaşam alanından uzaklaştırabilirsin.İlaçların içerisindeki aktif maddelerden bahsederek, kovucu etkiye sahip ürünler periyodik olarak uygulandığı takdirde sinekleri yaşam alanlarınızdan uzaklaştırıyor.

Dolayısıyla larvasit ürünler öneriyor. Yani zamanında ve zemininde larva mücadelesi yaparken hedef dışı canlılara da zarar vermemiş oluyorsunuz.

Örneğin; Bir sinek bir sezonda yaklaşık 10 bin yumurta bırakmaktadır. Siz zamanında larva mücadelesi yapmışsanız o sineğin bağışıklık enzimini yok ederek hem sineği öldürmemişsiniz, hem de onun üremesini engellemişsiniz demektedir. Dolayısıyla biz eski algıyı yıkmak için çok mücadele ettik firma olarak.

Bu mücadelemiz bizi tercih eden kurum ve kuruluşlar tarafından takdirle karşılandı. Haşerelerle mücadele ederken hedef dışı canlılara zarar vermeyen yöntemlerimiz, kurumların bizi tercih etmesine neden oldu.

Şu anda teknik, ekipman, donanım olarak ve mevzuatsal anlamda bu işe ilişkin belge ve bilgilere sahip olan tek firmayız bölgede.

“DİYARBAKIR’DA PARA KAZANIP BAŞKA KENTTE YATIRIM YAPMAYIN”

Pandemi sürecinden kentin yüzde 80 oranında etkilendiğini ifade eden iş insanı Cahit Akın, devlet desteklerinin Diyarbakır’a uğramadığını altını çiziyor. “Bu nedenle bazı şirketler kapandı veya küçüldü. İşsizlik bu dönemde arttı. Kötü bir yıl geçirdi Diyarbakır” ifadelerini kullanan iş adamı Cahit Akın, Diyarbakırlı işadamlarına ve kentteki STK’lara şu çağrıyı yaptı:

“Diyarbakır’da sanayileşme istenilen seviyede değil. İşsizlik çok fazla. Bunun sosyal, siyasal, kültürel gibi pek çok nedeni vardır elbet. Bu şehirde doğup büyüyenler açısından farklı düşünüyorum. Diyarbakır’da para kazanıp başka yerlerde yatırım yapmak bir kültür haline geldi maalesef. Bu kent ekonomisine büyük zarar veriyor. Bundan vazgeçilmesi gerekiyor. Ben bir iş insanı olarak iki kişinin istihdamını gerektirecek bir kümes dahi açsam bu kenti tercih ederim. Bu kentte üretime teşvik ve istihdama katkı sunmak için STK’lara büyük görevler düşüyor. Örneğin kentte önemli bir pozisyona sahip Ticaret ve Sanayi Odası, teşvik ve destek projelerle öncülük yapabilir diye düşünüyorum.”

“AMEDSPOR’UN YANINDA OLMAK İSTEDİM, SONUÇTA BENİ VAR EDEN BU KENTTİ”

Aryana Perde Dünyası ve Aryana Perde Yıkama Tesisi’ni kuran Cahit Akın, yakın zamanda Amedspor’a sponsorlukla da gündeme gelmişti. Cahit Akın, bu konuda şunları söylüyor:

“Bir kentte yaşıyorsanız o kentin değer yargıları sizi de bağlar. Beni var eden bu kenttir. Dolayısıyla sosyal, spor, çevreyle ilgili projeler beni de ilgilendiriyor. Amedspor’un aynı zamanda doğal taraftarıyım. Sorumluluk bilincimin gereği yanlarında olmak istedim. Sağ olsun yönetim de kabul etti. Maddi krizlerin yaşandığı bir süreci yaşıyoruz ülke olarak. Diyarbakır daha derinden yaşıyor. Amedspor da doğal olarak farklı bir konumu var. Bağış ve destekle yürüyen bir spor kulübüdür. İş üreten insanların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

 

windows 10 home satın al